Jacek Majchrowski

i

Autor: Ula Bienia, Radio ESKA Jacek Majchrowski

Wiadomości

Prezydent Jacek Majchrowski przekroczył uprawnienia? Są zarzuty prokuratury

2024-03-01 7:43

Prokuratura postawiła zarzuty prezydentowi Krakowa, Jackowi Majchrowskiemu, związane z przekroczeniem przez niego uprawnień przy przyznawaniu dotacji celowych dla podmiotu prywatnego na prace przy zabytkowej kamienicy – podała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Krakowie Katarzyna Duda. Prezydent z kolei uważa, że zarzuty są absurdalne.

Kraków. Prezydent Jacek Majchrowski z zarzutami

Jak przekazała prokurator, zarzuty zostały przedstawione Jackowi Majchrowskiemu w czwartek, 29 lutego. Chodzi o niedopełnienie obowiązku przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę - wyjaśniła. Według niej to niedopełnienie obowiązków miało polegać na naruszeniu różnych przepisów i aktów prawnych, od aktów rangi ustawowej po Statut Miasta Krakowa, przy przyznawaniu dotacji celowych na prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkach, w wyniku czego doszło do preferencyjnego potraktowania podmiotu prywatnego i przyznania mu dotacji na remont kamienicy.

- W grę wchodzi kwota 1 mln 190 tys. zł, przy czym na tę kwotę składa się suma dotacji udzielanych temu podmiotowi w latach 2013-2019 z przeznaczeniem na prace konserwatorskie przy zabytkowej kamienicy - przekazała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

Poinformowała ona, że prezydent nie przyznał się do stawianych mu zarzutów i odmówił złożenia wyjaśnień. Materiał dowodowy w tej sprawie – dodała Duda - był gromadzony sukcesywnie od pewnego czasu. Rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek odnosząc się do tych zarzutów powiedziała, że  prezydent uważa, że zarzuty, które są kierowane pod jego adresem są absurdalne.

- Dlatego, że to nie prezydent miasta wydaje decyzje o przyznaniu dotacji, tylko robi to uchwałą Rada Miasta Krakowa, w związku z czym prezydent w żaden sposób pieniędzy żadnemu właścicielowi obiektu zabytkowego nie przyznaje. Procedura udzielana dotacji celowych przez miasto na prace przy obiektach zabytkowych wygląda w ten sposób, że właściciele obiektów zabytkowych składają wnioski o przyznanie dotacji, które są sprawdzane przez specjalny zespół konserwatorów działający przy wydziale Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Pan prezydent otrzymuje taką listę propozycji i tę listę przekazuje pod obrady Radzie Miasta Krakowa – to radni w uchwale podejmują decyzje, kto może dostać dofinansowanie na prace konserwatorskie - wskazała przedstawicielka prezydenta Krakowa.

ZOBACZ TAKŻE: Które małopolskie miasta odnoszą sukces? Tam rozwój jest najbardziej dynamiczny 

DEBATA SAMORZĄDOWA KRAKÓW 2024