Kraków nie otworzy miejskich przedszkoli, to decyzja władz miasta. A co ze żłobkami?

2020-05-01 12:12
Przedszkole
Autor: Pixaby

Władze Krakowa zdecydowały, że nie otworzą miejskich przedszkoli 6 maja. Inaczej sprawa wygląda z samorządowymi żłobkami. Te prawdopodobnie uda się uruchomić.

W minioną środą premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 6 maja swoje działanie mogą wznowić żłobki i przedszkola. Nie jest to jednak przymus. Ostateczną decyzję mają podjąć jednak samorządy.

Kraków nie otworzy przedszkoli

Do słów premiera Morawieckiego ustosunkował się Kraków. Okazuje się, że miasto nie otworzy w środę, 6 maja miejskich przedszkoli. Urzędnicy w pierwszej kolejności chcą poznać wytyczne sanepidu. Następnie dyrekcje placówek muszą dowiedzieć się, ilu rodziców będzie chciało posłać dziecko do przedszkola.

Przedszkola w Krakowie będą mogły zostać otwarte wówczas, gdy będziemy mogli zapewnić dzieciom bezpieczne i higieniczne warunki pobytu, a pracownikom odzież ochronną i środki ochrony osobistej. Zwróciliśmy się do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z prośbą o przesłanie wytycznych i standardów, które powinny zostać spełnione przez przedszkola, w tym przedszkola, do których uczęszczają dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Poprosiliśmy też m.in. o informacje dotyczące kwestii zapewnienia środków ochrony osobistej pracownikom przedszkoli - mówi zastępca prezydenta Krakowa Anna Korfel-Jasińska.

Kiedy ruszą więc przedszkola? Data ma być znana w przyszłym tygodniu. Przypomnijmy, że posyłanie dziecka do przedszkola nie jest obowiązkowe. Jeśli rodzice dobie tego nie życzą, to pociecha może zostać z nimi w domu. Wciąż przysługiwać im będzie zasiłek opiekuńczy, który został niedawno przedłużony.

Posłuchaj, i poznaj cztery proste ćwiczenia, które pomogą odreagować stres. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
COŚ DOBREGO #016
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE