II etap odmrażania gospodarki: otwarcie hoteli i galerii handlowych. Co jeszcze? [DATY, TERMINY]

2020-04-30 8:43
Hotel
Autor: Pixaby

Rząd wprowadza II etap odmrażania gospodarki. Zacznie on obowiązywać od 4 maja. Swoje działanie wznowi branża turystyczna. Otwarte zostaną hotele, pensjonaty oraz miejsca noclegowe. Dodatkowo w szczególnym reżimie sanitarnym uruchomione zostaną galerie handlowe. Co jeszcze się zmieni? Wszystkiego dowiecie się na krakow.eska.pl.

Przypomnijmy, że 20 kwietnia w Polsce został wprowadzony I etap odmrażania gospodarki. Otwarte zostały parki, lasy, plaże, czy skwery. Zwiększono także liczbę osób w sklepach i miejscach kultu. Teraz przyszedł czas na kolejny etap. O zmianach w środę, 29 kwietnia poinformował premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

II etap odmrażania gospodarki

W środę, 29 kwietnia rząd ogłosił, II etap odmrażania gospodarki. Dotyczyć on będzie branży turystycznej, ale nie tylko. Po weekendzie majowym będzie można iść na zakupy do galerii handlowej oraz do biblioteki i muzeum. Co jeszcze zostaje wprowadzone?

Kiedy otwarcie hoteli?

Hotele wznowią swoją działalność po weekendzie majowym. 4 maja otwarte zostaną również pensjonaty i miejsca noclegowe. Otwarcie hoteli nie oznacza jednak, że działalność wznowią tamtejsze restauracje. Te pozostaną jeszcze zamknięte. Podobnie będzie z hotelowymi siłowniami.

Kiedy otwarcie galerii handlowych?Na tę wiadomość czekało z pewnością wiele osób. 4 maja zostaną również otwarte galerie handlowe. Nie będzie można jednak robić tam zakupów tak samo, jak przed pandemią koronawirusa. W galeriach handlowych zostanie zachowany najwyższy reżim sanitarny. W sklepie będzie mogła przebywać 1 osoba na 15 mkw. Nie dotyczy to jednak korytarzy. Zamknięta pozostanie część gastronomiczna i rekreacyjna.

Sklepy budowlane otwarte w weekendy

To jednak nie koniec zmian, jakie w II etapie odmrażania gospodarki wprowadził rząd. Zmiany dotyczą również handlu. W weekendy ponownie zostaną otwarte sklepy budowlane. Rozporządzenie także obowiązuje od 4 maja. Otwarte zostaną również sklepy meblowe.

Kiedy otwarcie muzeów i bibliotek?

4 maja otwarte zostaną również muzea i biblioteki. To pierwsze "otwarcie na sztukę" po długim czasie.

Rehabilitacja: będzie można udać się na zabieg

4 maja zostaną również wznowione zabiegi rehabilitacyjne. Nie dotyczy to jednak salonów masażu. Te nadal pozostaną zamknięte.

Przypomnijmy, że w Polsce nadal obowiązuje stan epidemiologiczny. Dystansowanie społeczne i reguły bezpieczeństwa pozostają takie same. Z domu nadal powinniśmy tylko wychodzić w najpotrzebniejszych momentach, jak podróż do pracy, wyjście do sklepu, czy aptek. Obowiązuje również zakrywanie twarzy w przestrzeni publicznej. Można użyć do tego maseczki. Można także zakryć usta i nos szalikiem, bądź apaszką. Jak łatwo i samemu w domu zrobić maseczkę? Sprawdźcie TUTAJ.

Posłuchaj o symptomach stresu pourazowego. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
COŚ DOBREGO #14
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE