UJ

i

Autor: Mach240390 /CC BY-SA 3.0/wikipedia Kryzys energetyczny w Krakowie. Jak zamierzają oszczędzać krakowskie uczelnie?

ŻYCIE MIASTA

Collegium Medicum UJ nie będzie rekrutować na medycynę niestacjonarną. Koniec epoki na krakowskiej uczelni

2024-04-18 16:56

Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie nie zamierza prowadzić rekrutacji na kierunek lekarski niestacjonarny na najbliższy rok akademicki. Powodem takiego planu jest słabnące zainteresowanie tymi studiami oraz fakt, że coraz mniej studentów je kończyło.

Kraków. Collegium Medicum UJ zawiesza rekrutację na kierunek lekarski 

Jak poinformował rzecznik prasowy uczelni Adam Koprowski, Collegium Medicum UJ złożyło wniosek do ministerstwa zdrowia w sprawie zawieszenia rekrutacji na kierunek lekarski w trybie niestacjonarnym podczas tegorocznej rekrutacji. Równocześnie władze uczelni zawnioskowały do MZ o zwiększenie limitu przyjęć na kierunek lekarski w trybie stacjonarnym z 240 do 260 miejsc. „W obu przypadkach Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum oczekuje na ostateczną decyzję resortu” – przekazał rzecznik.

Dlaczego Collegium Medicum UJ zawiesza rekrutację?

Powodem zamiaru wstrzymania rekrutacji na studia niestacjonarne jest — jak wyjaśnił Koprowski — znacznie słabnące od 2022 r. zainteresowanie kandydatów taką formą studiów, czego efektem była konieczność uruchamiania dodatkowych naborów na ten kierunek, a co za tym idzie — rekrutowanie osób ze zdecydowanie słabszymi wynikami z egzaminu maturalnego. „Niewątpliwe ma to związek m.in. z uruchamianiem studiów lekarskich na wielu nowych uczelniach w Polsce” – ocenił rzecznik. Uczelnia odnotowuje też spadającą liczbę osób kończących kierunek lekarski w trybie niestacjonarnym. Może to wynikać ze znacznych kosztów związany z tego typu edukacją.

W jakiej dzielnicy jest ta ulica? To quiz dla prawdziwych znawców Krakowa

Pytanie 1 z 15
W jakiej dzielnicy znajduje się ul. Opolska?

Ile kosztują studia medyczne na Collegium Medicum UJ?

Całościowy koszt tych studiów w ostatnim cyklu przyjęć wyniósł 276 tys. zł, czyli po 46 tys. zł za rok studiów. Limit przyjęć na kierunek lekarski w trybie niestacjonarnym w roku 2023/2024 wyniósł 50 miejsc. W 2023 r. studia te rozpoczęły 54 osoby, 2022- 42, 2021 – 46, 2020 – 49. Jeżeli chodzi zaś o kierunek lekarski w trybie stacjonarnym, to każdego roku przyjmowana jest podobna liczba kandydatów, czyli ok. 240 osób (w 2023 r. przyjęto 244 osoby, w 2022 – 243, 2021 – 243, 2020 – 239).

Gdzie można studiować medycynę w Małopolsce?

Do uruchomienia w 2025 r. kierunku lekarskiego w trybie stacjonarnym przygotowuje się za to Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Podpisał już umowę o współpracy z kilkunastoma szpitalami i placówkami medycznymi w Małopolsce. UKEN planuje, że limit przyjęć na I rok studiów wyniesie maksymalnie 100 osób. W Małopolsce medycynę można studiować na trzech publicznych uczelniach: Uniwersytecie Jagiellońskim, Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu i Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu. Od października 2024 r. kierunek lekarski ma ruszyć na Akademii Tarnowskiej.

Te polskie sieci handlowe odeszły już w zapomnienie. Kiedyś klienci uwielbiali robić tam zakupy:

Debata kandydatów na prezydenta Krakowa. Aktywiści Extinction Rebellion przerwali wystąpienia polityków