Koronawirus wygonił krakowski Budżet Obywatelski do internetu!

2020-03-20 10:00
BO Kraków
Autor: Archiwum

Konsultacje społeczne w sprawie tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego przeniosły się do internetu. Urzędnicy uspokajają, że harmonogram nie jest zagrożony.

Urzędnicy przekonują, że przeniesienie do internetu konsultacji społecznych dotyczących budżetu obywatelskiego nie powinno wpłynąć na jego realizację. Miasto uruchomiło na Facebooku 18 forów internetowych, po jednym dla każdej dzielnicy. 

Pracują na nich jako moderatorzy nasi ambasadorzy BO, którzy można powiedzieć 24 godziny na dobę służą poradą, eksperckim wsparciem dla wszystkich mieszkańców, którzy zamierzają brak czynny udział na pierwszym etapie, składania wniosków - wyjaśnia Mateusz Płoskonka z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia.

Miasto stworzyło również interaktywną mapę, na którą można nanosić swoje propozycje. Do tej pory mieszkańcy zgłosili już 70 pomysłów. Zaplanowane na kwiecień maratony pisania projektów również przeniosą się do przestrzeni wirtualnej. Przybiorą one postać webinariów. Wciąż czynna jest infolinia Budżetu Obywatelskiego, swoją pomocą służą pod telefonem również urzędnicy poszczególnych wydziałów. 

Zdaniem miejskich aktywistów, tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego będzie sporym wyzwaniem, zarówno dla mieszkańców, jak i dla miasta. Przeniesienie konsultacji do internetu nie jest - ich zdaniem - czynnikiem zagrażającym głosowaniu. Potencjalny problem widzą gdzie indziej.

Wymogiem, który może ograniczać liczbę wniosków jest ten mówiący o konieczności zebrania kilkunastu podpisów pod każdym z projektów. Trwają jednak prace nad tym, by zmienić zapisy dotyczące tego wymogu, po to by mieszkańcy mogli zmniejszyć tę liczbę lub przesunąć termin ich składania - wyjaśnia Łukasz Maślona, ze Stowarzyszenia Funkcja Miasto i jednocześnie radny Krakowa dla Mieszkańców.

Zgodnie z harmonogramem marzec to czas konsultacji społecznych, w kwietniu odbywać się będzie składanie wniosków. Głosowanie odbędzie się pomiędzy 28 września, a 7 października. Wyniki głosowania poznamy 23 października.

Koronawirus. Posłuchaj o prawach pracownika w obliczu pandemii. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Imprezy odwołane z powodu pandemii
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE