Kraków: koronawirus ogromnym problemem dla lokalnych przedsiębiorców

2020-03-20 8:30
Jedzenie na wynos i na dowóz. Ratusz w Kielcach otworzył internetowy informator o działających restauracjach
Autor: Pixabay

Koronawirus jest zagrożeniem nie tylko dla naszego zdrowia, ale i portfela. Dotyka to przede wszystkim małych, lokalnych przedsiębiorców. Okres kwarantanny oznacza dla wielu restauracji, które mogą prowadzić działalność jedynie na wynos, duże straty.

Z uwagi na to, że firmy nie pracują to zamówień jest naprawdę mało, a osoby siedzące w domach wolą sobie gotować samemu. Jakby to porównać z czasem przed koronawirusem, to dziennie wydajemy o wiele mniej posiłków. Poza tym nie każdy restaurator ma w ogóle możliwość wywożenia, albo miał tę usługę wprowadzoną u siebie wcześniej, więc nie wygląda to najlepiej - mówią krakowscy restauratorzy. 

By pomóc restauratorom władze Krakowa postanowiły stworzyć bazę lokali gastronomicznych, które oferują usługi na dowóz. Jednak wystarczy odwiedzić targowisko na Starym Kleparzu, by przekonać się, że nie tylko restauracje zmagają się w tym czasie z problemami.

Bielizna nie schodzi prawie wcale. To jest naprawdę rzadkość, żeby ktoś podszedł i coś kupił. Przez cały tydzień jest bardzo kiepski ruch. Przetrwać w tym okresie będzie bardzo trudno. Mówimy tutaj o obrotach potrzebnych do utrzymania firmy, o jakichkolwiek zarobkach kompletnie zapominamy - mówią krakowscy przedsiębiorcy.

Rząd by uchronić przedsiębiorców przed stratami wprowadził możliwość odroczenia składek ZUS na 3 miesiące.

Koronawirus. Posłuchaj o prawach pracownika w obliczu pandemii. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Imprezy odwołane z powodu pandemii
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE