Monika Frenkiel

i

Autor: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie Monika Frenkiel

Wiadomości

Koniec z dyskryminacją i mową nienawiści. Małopolska ma pełnomocniczkę ds. równego traktowania

2024-03-18 7:27

Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w swej godności i w swych prawach - głosi Powszechna Deklaracja Praw Człowieka. Równość, wraz z godnością i wolnością, stanowi podstawę porządku ustrojowego. To zasada konstytucyjna, a zarazem zasada systemu praw i wolności. Tymi zagadnieniami oraz kwestiami związanymi z zakazem dyskryminacji będzie się zajmować nowo powołana pełnomocniczka wojewody małopolskiego ds. równego traktowania, którą została nią Monika Frenkiel.

Monika Frenkiel pełnomocniczką wojewody małopolskiego ds. równości

Podejmowanie i wspieranie działań oraz inicjatyw służących promowaniu zasady równego traktowania na terenie Małopolski oraz w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie to tylko jedno z zadań pełnomocniczki. Jak podkreśliła w piątek, 15 marca Monika Frenkiel, konieczne jest stworzenie i koordynacja ogólnopolskiej sieci specjalistów ds. równego traktowania, powołanych w ministerstwach, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocników wojewodów, w instytucjach publicznych i organach samorządowych. 

- Musimy też stworzyć precyzyjne, ujednolicone wytyczne dotyczące sposobu wykonywania tychże funkcji, zakresu kompetencji, umiejscowienia w strukturze poszczególnych urzędów. Jestem w kontakcie z ministrą ds. równości. Przed nami pierwsze spotkania z nią i członkami jej gabinetu – mówiła Monika Frenkiel.

Monika Frenkiel ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest specjalistką ds. komunikacji. Przez wiele lat była dziennikarką, a w latach 2009-2015 pracowała w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie m.in. jako rzeczniczka prasowa Wojewody Małopolskiego i specjalistka od zarządzania informacją w sytuacjach kryzysowych. Jest feministką, aktywistką na rzecz praw kobiet. Współorganizowała m. in. krakowskie protesty kobiet. Była współzałożycielką, a potem prezeską Stowarzyszenia (S)Prawa Kobiet, a także członkinią Rady Konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet czy autorką akcji „Sto niezwykłych Polek na stulecie niepodległości”, upamiętniającego nieznane kobiece postacie. Współtworzyła także serial audio z biografiami kobiet „Jej historia” wydanego przez Storytel.

Jak skontaktować się z pełnomocniczką ws. równości?

Pełnomocniczka wojewody małopolskiego ds. równego traktowania będzie dyżurować w każdy czwartek w godzinach 12:00-14:00 w pokoju 121 w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie (ul. Basztowa 22, I piętro). Wszelkie zgłoszenia i pytania można także kierować na adres mailowy: [email protected] lub telefonicznie: tel. 12 39 21 460, kom.: 734 114 184.

Pełnomocniczka zaznacza, że jej pierwszym krokiem będzie kontakt z funkcjonującymi już w regionie pełnomocniczkami/pełnomocnikami ds. równego traktowania – Policji, Małopolskiego Kuratorium Oświaty, samorządów – pod kątem zdiagnozowania największych problemów i potrzeb. Kolejny to kontakt z organizacjami pozarządowymi z Małopolski zajmującymi się równym traktowaniem i przeciwdziałaniem dyskryminacji.

ZOBACZ TAKŻE: Oto majątki kandydatów na prezydenta Krakowa. Kto ma sporo oszczędności, a kto posiada kryptowaluty?

Czy sprawa PEGASUSA zostanie wyjaśniona?! - Tomasz Siemoniak