Przenieś się w czasie i zobacz, jak wyglądał Wawel 1000 lat temu! Niesamowita animacja!

2020-02-14 15:40
Jak wyglądał Wawel 1000 lat temu? Sprawdź to!
Autor: MM Interactive Wirtualny Wawel z czasów przedlokacyjnego Krakowa nawet teraz robi wrażenie.

Wirtualna animacja pokazuje, jak dziesięć wieków temu wyglądały trakty miasta i jego najważniejsze budowle. "Kraków 1000 lat temu (wirtualna rekonstrukcja)" to twór zespołu MM Interactive, który powstaje od kilkudziesięciu lat.

Prace nad nią trwają od około 20 lat, niedługo uzyska nową odsłonę. Zespół krakowskich grafików przygotował wirtualną animację, która przedstawia Kraków sprzed tysiąca lat. Projekt początkowo powstał na zlecenie Zamku Królewskiego na Wawelu i obejmował tylko Królewski Zamek. Z czasem animacja rozrosła się mniej więcej do współczesnej powierzchni miasta

Zrekonstruowany jest Kraków wraz z całym okolicznym środowiskiem, czyli doliną Wisły i przyległościami. To jest dość duża powierzchnia, dlatego że sięga poza Salwator. To jest mniej więcej 10 na 10 kilometrów - mówi współtwórca animacji Marcin Orkisz.

Dokładny okres historyczny Krakowa, który przedstawia jego wirtualna wersja, to czasy przed przyznaniem praw miejskich, a więc do połowy XIII wieku.

Dzisiejszy Kraków, jego obraz, jego wygląd jest jakąś tam konsekwencją samej lokacji na prawach miejskich właśnie w 1257 roku. Natomiast wszystko co przedtem, jest w swym charakterze zupełnie odmienne i tego zupełnie nie znamy - dodaje Orkisz.

Projekt powstał przy współpracy całego sztabu historyków, archeologów i innych naukowców, którzy pomagali przy odtworzeniu przedlokacyjnego Krakowa. Najnowsza wersja wirtualnego średniowiecznego Krakowa zostanie wkrótce zaprezentowana przy okazji wystawy Wawel Zaginiony. Z animacji korzystało też Muzeum Krakowa.

Wirtualny spacer po średniowiecznym Krakowie? Posłuchaj wywiadu Kuby Paducha:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE