Pierwsza komunia

i

Autor: Marek Dybas/REPORTER

komunia święta 2023

Jak nazywa się dziecko idące do Pierwszej Komunii Świętej? Poradnia Językowa PWN podpowiada

2023-05-06 8:32

Pierwsze Komunie Święte w 2023 są coraz bliżej. Wielu rodziców jest pochłoniętych przygotowaniami, jednak nasuwa się na myśl inne, ważne pytanie – jak nazywać dziecko, które przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej? Komunista? A może są inne formy? Zapytaliśmy o to Poradnię Językową PWN. Odpowiedź nas zaskoczyła

Komunista, a może komunikant? Jak było ponad 10 lat temu

„Witam, czy dziecko przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej to komunista?” . Takie pytanie padło w Poradni Językowej PWN w 2009 roku. Odpowiedź na pewno zaskoczyła niejedną osobę.

- We współczesnym języku polskim brakuje w powszechnym użyciu jednoczłonowej nazwy określającej dziecko, które przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej – odpowiedział na początku dr hab. Piotr Sobotka.

Jak zaznaczył, w teorii można nazwać takie dziecko komunistą, ale lepiej tego unikać przez negatywne konotacje. Badacz podpowiedział, że dziecko przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej może też być komunikantem. To słowo pochodzące z języka niemieckiego. Jednak przez znaczenie tego słowa w języku polskim (opłatek), nie może być ono uznane jako powszechne w kontekście dziecka.

Jak się mówi na dziecko idące do Pierwszej Komunii Świętej? Najczęstsza forma

- Najbardziej rozpowszechnioną nazwą ‘dziecka idącego do Pierwszej Komunii’ jest komunista, ale jest to określenie brane w cudzysłów dystansujący i pozbawione charakteru oficjalnego. W moim przekonaniu żadne z zaproponowanych wyrażeń nie ma szans na wejście do systemu leksykalnego polszczyzny ogólnej. Gdybym miał jednak wybierać pomiędzy nimi, zdecydowałbym się na słowo komunikant, uznając je za homonimiczne do komunikant w znaczeniu ‘opłatek’, zwłaszcza, że to ostatnie występuje głównie w liczbie mnogiej, w formie komunikanty, a liczba mnoga dla znaczenia pierwszego miałaby postać komunikanci – skomentował badacz.

W odpowiedziach od innych badaczy pojawiły się dopiski, że można używać także formy „pierwszokomunista” jako analogia do słowa „pierwszokomunijny”.

Jak wyglądała pierwsza komunia święta kilkadziesiąt lat temu?

Jak nazwać dziecko przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej? SJP w 2023 roku

W związku z brakiem jednoznacznej odpowiedzi postanowiliśmy zapytać w 2023 roku Poradnię Językową PWN o to, jak można nazwać dziecko idące do Pierwszej Komunii Świętej. Oto co nam napisano

- We współczesnej polszczyźnie nadal nie mamy – neutralnej stylistycznie (wspólnoodmianowej) – jednoczłonowej nazwy określającej ‘dziecko przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej’. Oba występujące w uzusie wyrazy – komunista i pierwszokomunista – są nacechowane stylistycznie, co sprawia, że nie można się nimi w pełni swobodnie posługiwać w określonych stylach funkcjonalnych – odpisał Adam Wolański.

Jednocześnie zaznaczył, że określenie „komunista” ma bardziej charakter potoczny i żartobliwy. W zasadzie nie powinno być używane poza komunikacją nieoficjalną.

Według Adama Wolańskiego charakter potoczny mają również następujące określenia:

  • pierwszokomunista - dziecko przygotowujące się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej;
  • pierwszokomunistka - ziewczynka przygotowująca się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej.

Jak więc nazwać dziecko przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej?

- Z uwagi na swoją przejrzystość słowotwórczą, pierwszokomunista wyraz ten jest lepszym wyborem i – mimo swej potoczności – jest dużo częściej spotykany w tekstach medialnych – podsumował Adam Wolański.