FON na Wawelu

i

Autor: Aleksandra Wasilewska FON na Wawelu

kultura

Historia ukryta w srebrach. Niecodzienna wystawa na Wawelu

2023-06-07 9:50

Srebrne chochle, świeczniki i... torebki, czyli historia obrony niepodległości ukryta w srebrach. Od wtorku, 6 czerwca, na Wawelu zobaczymy 113 zabytków pochodzących z Funduszu Obrony Narodowej. Są to kosztowności przekazane przez rodaków na dozbrojenie polskiej armii przed zbliżającą II Wojną Światową. Zebrano wówczas 2,5 tony srebra.

Na tę wystawę złożyły się dary społeczeństwa. Fundusz Obrony Narodowej utworzony został dekretem Prezydenta RP Ignacego Mościckiego w kwietniu 1936 roku w celu pozyskania poprzez składkę społeczną dodatkowe środki na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia państwa polskiego przez hitlerowskie Niemcy. Polacy masowo oddawali na ten cel nie tylko wyroby ze srebra, ale także gotówkę, nieruchomości, kosztowności ze złota, a także zboże i zwierzęta rzeźne. 

To był wyjątkowy dowód patriotyzmu i wielkiego serca. Pokazujemy rzeczy, które bardzo mocno łączą się z naszą kolekcją. Jedno je łączy - słowo ofiara. Mamy do czynienia z rzeczami użytkowymi, jak i numizmatami, dziełami sztuki, który zostały przekazane na szczytny, narodowy cel - mówi prof. Andrzej Betlej, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wśród prezentowanych zabytków można zobaczyć również kubki, lichtarze czy jagiellońskie numizmaty. Zostały one wypożyczone z Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Mamy tutaj do czynienia z arcydziełami w pojedynczych przypadkach. To jest chociażby znany tutaj z plakatu do naszej wystawy, monetowy kubek, berliński wyrób z drugiej połowy XVII wieku. Najstarszy wyrób złotniczy w tym zbiorze - mówi Dariusz Nowacki, kurator wawelskiego pokazu.

Wystawę "Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej. Arcydzieła?" można zobaczyć do 15 sierpnia.

Co piliśmy w czasach PRL-u? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Inka to marka:
Plac Centralny w Warszawie. Ruszyła budowa