Dwa tygodnie na złożenie wniosku? Ogromne kolejki w krakowskich urzędach

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Wydział spraw administracyjnych UMK przeżywa obecnie oblężenie.

Dwa tygodnie na złożenie wniosku? Ogromne kolejki w krakowskich urzędach!

2022-02-08 16:55

Nawet kilka tygodni muszą czekać mieszkańcy Krakowa, by złożyć wniosek w Urzędzie Miasta. Urzędnicy mają świadomość, że to problem, ale rozkładają ręce, bo to skutek rzeczy od nich niezależnych. W głównej mierze obostrzeń sanitarnych wynikających z pandemii koronawirusa. Krakowianie muszą się uzbroić w cierpliwość, ale niektórym z nich zaczyna jej brakować.

Minimum dwa tygodnie. Tyle trzeba obecnie czekać na termin złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego czy paszportu w Urzędzie Miasta Krakowa. Nowe terminy pojawiają się codziennie wraz z rozpoczęciem pracy w urzędzie, czyli o 7:40 rano, ale jak dowiedzieliśmy się na urzędniczej infolinii znikają w ciągu kilkunastu minut. Tomasz Popiołek z Magistratu twierdzi, że to głównie skutek pandemii, ale nie tylko.

Wielu osobom w tej chwili kończy się ważność dowodów osobistych, no i chcą złożyć wnioski o wydanie nowego dowodu. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że ze względu na przepisy unijne teraz każdy musi się osobiście zgłosić do urzędu, ponieważ w momencie składania wniosku o wydanie dowodu pobierane są odciski palców - mówi.

Większość Krakowian podchodzi do sytuacji ze zrozumieniem, ale są też tacy, którzy nie potrafią się w niej odnaleźć.

Trzy tygodnie temu byłem się pytać i mnie normalnie wpuścili, tyle - żali się jeden mieszkaniec - pytaliśmy się co trzeba przynieść i było elegancko, a teraz trzeba się umówić na wizytę telefonicznie, przez Internet kody wysyłają i dopiero można dostać - mówi inna mieszkanka. 

KAPELUSZOMAT stanął na Rynku w Krakowie. To pierwsze takie urządzenie w Polsce a być może na świecie.

Gmina przypomina, że obostrzenia sanitarne ograniczające przyjmowanie petentów są obecnie wyznaczone do 28 lutego. Po tym terminie sytuacja powinna się poprawić.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE