Co czwarty uczeń przyznaje, że nie jest tolerancyjny. Zaskakujące wyniki ankiet krakowskich licealistów

2020-03-03 17:40
Co czwarty uczeń przyznaje, że nie jest tolerancyjny. Zaskakujące wyniki ankiet krakowskich licealistów
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Piotr Kubik i Julia Dudek, dwójka z szóstki twórców projektu.

Co czwarty uczeń jest nietolerancyjny, a co dziesiąty nie chciałby mieć za sąsiadów homoseksualnej pary. Takie są wyniki ankiet przeprowadzonych przez szóstkę licealistów, którzy badali poziom tolerancji w krakowskich szkołach w ramach olimpiady praktycznej „Zwolnieni z teorii”.

Szóstka uczniów z różnych szkół licealnych stworzyła projekt o nazwie "niezwolnieni z tolerancji". Przygotowali zestaw ankiet dla swoich rówieśników, w których pytali o ich zakres tolerancji dla osób o odmiennych kolorach skóry, orientacjach seksualnych czy religiach. Najsmutniejsze zdaniem autorów ankiet były odpowiedzi na pytanie "czy uważasz się za osobę tolerancyjną?"

48% na "tak" a 28 na "zdecydowanie tak". Więc, zostaje nam 24%, które określa się jako osoby nietolerancyjne, lub wręcz zdecydowanie nietolerancyjne - mówi członek zespołu Piotr Kubik.

Młodzi badacze stwierdzili, że nie chcą poprzestawać tylko na badaniach, dlatego zorganizowali serię wykładów, które mają poprawić świadomość młodzieży na temat odmienności.

Zaczęło się od przedstawienia tolerancji na przestrzeni historii i dziejów świata. Drugie spotkanie pod tytułem "konserwatyzm a tolerancja". Wtedy zaczęliśmy też pisać teksty i spotykać się z osobami z różnych religii. Nawiązaliśmy między innymi współpracę z instytutem muzułmańskim, instytutem buddyjskim, z JCC [Jewish Community Centre - dop. red.] na Kazimierzu - mówi Julia Dudek.

W sumie ankiety wypełniło prawie 500 licealistów. Projekt będzie miał swój finał 20 marca w ZetPeTe przy ulicy Dolnych Młynów. Działania szóstki licealistów można śledzić na Facebooku „Niezwolnieni z tolerancji” oraz na Instagramie. Młodzi prowadzą też bloga.

Recykling Art Day 2020
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE