Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego pracują nad lekiem hamującym rozwój koronawirusa

2020-02-28 15:30
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego pracują nad lekiem hamującym rozwój koronawirusa.
Autor: Dominika Baraniec

W małopolskim centrum biotechnologii trwają intensywne badania nad substancjami, które w przyszłości pomogą zwalczać wirus. - Choć leku jeszcze nie ma, są już przesłanki, że można go stworzyć i może pomóc - mówi Krzysztof Pyrć z małopolskiego centrum biotechnologii.

Naukowcy wykorzystują swoje doświadczenie z poprzednich lat. Mają kilka potencjalnych związków i substancji, które hamują replikację wirusów. Ich zdaniem to teraz jedyna droga, bo może przynieść najszybszy efekt. Praca nad szczepionką i sprawdzanie jej skuteczności wymaga dużo więcej czasu.

Krzysztof Pyrć przekonuje, że w tej chwili mamy cztery gatunki koronawirusów, które nas zarażają co roku. I co roku, mamy 20 procent szans, gdy jesteśmy przeziębieni, że zaatakował nas właśnie jeden z nich. Natomiast, raz na kilka lat, pojawia się tak zwany nowy koronawirus i przenosi się na ludzi od zwierząt. Nie da się ustalić skąd pochodzi - teraz są to Chiny, a w 2012 roku był to półwysep arabski.

Naukowcy starają się teraz zrozumieć biologię zakażenia wirusem - między innymi to, dlaczego wirus jest niebezpieczny dla układu oddechowego. Jak podkreślają - na ten moment nie ma żadnego zatwierdzonego leku, który nadaje się do użycia i pomaga. Między laboratorium, a kliniką jest przepaść. To oznacza, że są substancje, które mogą pomóc, ale nie są jeszcze testowane.

Tego rodzaju epidemia to cykliczny proces. W 2002 roku podobny wirus był wirusem sezonowym. Pojawił się jesienią i zniknął w czerwcu 2003 roku. Jest to związane z warunkami - z temperaturą, wilgotnością. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową - mówi Krzysztof Pyrć.

Krzysztof Pyrć podsumowuje, że najważniejsze jest mycie rąk i spokój, ponieważ panika może być bardziej śmiertelna niż choroba.

Krakowska drużyna rolkarzy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE