Koronawirus: krakowskie uczelnie łączą siły w działaniach, które mają zapobiec chorobie

2020-03-04 10:15
Uniwersytet Jagielloński
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA

W poniedziałek, 2 marca odbyło się Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa (KRSWK). Władze uczelni ze stolicy Małopolski wyraziły stanowiska w sprawie zagrożenia epidemią koronawirusa. Chodzi m.in. o wstrzymania wyjazdów studentów do krajów, gdzie występuje groźna choroba.

W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem SARS-Co V-2 wszelkie wyjazdy i przyjazdy studentów, doktorantów i pracowników do/z krajów wymienionych w komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego zostają wstrzymane do odwołania ze skutkiem natychmiastowym - poinformował KRSWK.

Decyzja ta została podjęta na nadzwyczajnym kolegium rektorskim w miniony poniedziałek. W spotkaniu uczestniczyła też wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Anna Budzanowska. O decyzji KRSWK uczelnie informują na swoich stronach internetowych.

Wstrzymanie wyjazdów i przyjazdów studentów obowiązuje do odwołania. Dotyczy krajów, które są wymieniane przez Główny Inspektorat Sanitarny: Chiny i Hong Kong, Koreę Południową, Włochy, Iran, Japonię, Taiwan, Tajlandię, Wietnam i Singapur.

Studenci, którzy w ostatnim tygodniu powrócili z wyżej wymienionych krajów, są zwalniani z zajęć przez 14 dni od momentu powrotu do Polski. Ich program nauki ma być realizowany zdalnie lub odrobiony w późniejszym terminie. Dodatkowo wszelkie uczelniane uroczystości oraz konferencje naukowe zostały w miarę możliwości przeniesione na inny termin.

Protest pacjentów w Krakowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE