Energia prąd wiatraki

i

Autor: designed by Freepik, https://pl.freepik.com/, Freepik Zdjęcie poglądowe

Wiadomości

Ukraiński oligarcha inwestuje w Małopolsce. W tej gminie powstanie największy magazyn energii w Europie

2024-04-03 15:11

Koncern DTEK Renewables International, którego właścicielem jest Rinat Achmetow, najbogatszy człowiek w Ukrainie, podpisał z Columbus Energy przedwstępną umowę kupna projektu budowy największego magazynu energii w Europie. Inwestycja ta powstaje w Małopolsce, na terenie gminy Chrzanów – donosi portal „Money.pl”.

Rinat Achmetow. Najbogatszy człowiek Ukrainy inwestuje w Małopolsce

Paweł Gospodarczyk z portalu „Money.pl” poinformował o podpisaniu umowy pomiędzy Columbus Energy, polskim przedstawicielem branży energii odnawialnej, a koncernem DTEK Renewables International, którego właścicielem jest najbogatszy człowiek Ukrainy Rinat Achmetow. Umowa dotyczy sprzedaży projektu budowy największego magazynu energii w Europie, który powstaje w województwie małopolskim.

Magazyn o mocy 133 MW i pojemności 532 MWh ma zostać wybudowany w gminie Chrzanów. W rozmowie z portalem „Money.pl” Dawid Zieliński, założyciel i prezes Columbus Energy poinformował, że koncern DTEK Renewables International złożył wyjątkowo korzystną cenowo ofertę, jednak nie była ona decydującym warunkiem.

Zdecydowaliśmy się w tym roku, że znalezienie porozumienia JV potrwać może dłuższy czas, ponieważ istnieje bardzo dużo ryzyk inwestycyjnych, które trudno jest zaadresować i podzielić. Model finansowy ciągle się aktualizuje ze względu na spadające ceny litu, zmieniają się warunki project finance czy terminy zamówienia technologii. A, że dostaliśmy dobrą cenowo propozycję od DTEK, która to spółka zadeklarowała, że może kupić ten projekt i wziąć na siebie większość tych ryzyk inwestycyjnych, zdecydowaliśmy się spieniężyć jeden z naszych projektów – mówi w rozmowie z portalem „Money.pl” Dawid Zieliński.

Paweł Gospodarczyk podaje, że transakcja ma być przygotowana w ciągu kilku tygodni. Zarząd Columbus Energy poinformował, że kwota całej transakcji, która może wynieść maksymalnie 30 mln euro ma zależeć od spełnienia warunków zawartych w umowie.

Wyrabiali ciastka z Marihuaną. Policja zabezpieczyła ponad 10 kg „wypieków”

Rodzina pięcioraczków już w Tajlandii. Pokazali dom z basenem