Będzie kolejne ognisko koronawirusa w Polsce? Coraz więcej przypadków w małopolskich kościołach

2020-06-05 11:07 NM
Bazylika w Tuchowie
Autor: Vert/CC0/wikipedia Redemptorysta ojciec Paweł Orzeł przyjął święcenia kapłańskie

Czy będzie nowe ognisko koronawirusa w Polsce? W coraz większej liczbie kościół w woj. małopolskim odnotowuje się przypadki COVID-19. Zakażenie potwierdzono już w trzech świątyniach. Zamknięte zostały też dwa inne kościoły.

Tuchów, Królówka, Kościelisko - to właśnie w tych miejscach odnotowano zakażenie koronawirusem wśród kapłanów. Dodatkowo zamknięto też dwa kościoły w diecezji tarnowskiej. Mowa o parafii św. Antoniego Opata w Męcinie (gm. Limanowa) oraz św. Stanisława i św. Barbary w Szyku (gm. Jodłownik). Kapłani z tych miejsc mogli mieć kontakt z księżmi z Tuchowa.

W klasztorze Tuchowie COVID-19 zaraziło się sześciu redemptorystów podczas święceń kapłańskich w sobotę, 30 maja. Na wyniki czekają kolejni. Na uroczystości obecne były osoby zakażone koronawirusem, wtedy jeszcze tego nieświadome. Wykazały to wyniki badań kilka dni później. W konsekwencji doszło do kolejnych zarażeń.

W Kościelisku w kościele św. Kazimierza Królewicza sakramenty odprawiał kapłan, który w ostatnich dnia mógł mieć styczność z osobą zakażoną.

W Królówce (gmina Nowy Wiśnicz) prawdopodobnie zakażony jest kapłan, który podczas mszy miał kontakt z wiernymi. Osoby, które przystępowały do komunii i spowiedzi 31 maja, powinny zgłosić się do sanepidu.

We wszystkich wspomnianych miejscach została już wprowadzona kwarantanna. Dodatkowo Sanepid apeluje, by osoby które w ciągu ostatniego tygodnia (od 30 maja) przebywały we wspomnianych świątyniach, zgłaszały się do Stacji Sanitarno-Emidemiologicznej.

Sanepid Tarnów: tel. 14 6886555, 14 6886554, 602430042

Sanepid Zakopane: tel.: 18 2068697

Sanepid w Bochni: tel. 14 6123234, 146123947, 14 612395, 602 275 918

Pełne wzruszeń pożegnanie ściętej topoli w Krakowie

Czy nowe ognisko koronawirusa wybuchnie w małopolskich świątyniach? Przypomnijmy, że zniesiony już został limit osób, które jednocześnie mogą przebywać na mszy świętej. Co prawda, muszą mieć na sobie maseczki, jednak jak można zauważyć, nie wszyscy, głównie seniorzy stosują się do tych zaleceń. Krakowscy seniorzy w czasie pandemii zachowują się, jakby pandemii nie było

Co więcej, w przyszłym tygodniu mamy święto Bożego Ciała. W całym kraju planowane są z tej okazji procesje. W Krakowie główne obchody zaplanowano w Katedrze Wawelskiej. Później procesja ma przejść traktem królewskim na Rynek Główny. Abp Marek Jędraszewski już kilka dni temu zachęcał wiernych do licznego uczestnictwa w procesji Bożego Ciała. Boże Ciało 2020. Kuria zachęca do udziału w procesjach. Koronawirusa już nie ma?

Protesty przeciwko wycience drzew w Krakowie. Posłuchaj materiału Dominiki Baraniec:
Pingwiny robią furorę w Ślaskim ZOO!