Krakowscy seniorzy w czasie pandemii zachowują się, jakby pandemii nie było

2020-06-03 14:23 Kuba Paduch, Radio ESKA
Krakowscy seniorzy w czasie pandemii zachowują się, jakby pandemii nie było
Autor: pixabay.com Musimy dbać o swoich rodziców i dziadków. Rozmawiać z nimi, tłumaczyć im dlaczego wciąż nie mogą się czuć zbyt swobodnie.

Miasto stara się chronić ich jak może, ale ostatecznie sami muszą zadbać o swoje bezpieczeństwo. Seniorzy wrócili na ulice Krakowa. Spacerują w grupach, są w tramwajach i autobusach, przy czym nie zachowują zasad reżimu sanitarnego.

Pandemia dalej jest, ale jakby jej nie było. Ulice, tramwaje i autobusy Krakowa są pełne osób w podeszłym wieku, które nie zachowują społecznego dystansu i nie noszą maseczek, a to seniorzy właśnie są w grupie wiekowej najbardziej zagrożonej koronawirusem. Gmina Kraków ma świadomość sytuacji i stara się walczyć z problemem jak może.

Po pierwsze nie uruchomiliśmy Centrów Aktywności Seniora, za którymi pewnie wszyscy tęsknią. Natomiast odbywa się mnóstwo zajęć w poszczególnych Centrach Aktywności Seniorów, z których można korzystać online za pomocą smartfonów, przy pomocy tabletów czy notebooków - mówi pełnomocniczka Prezydenta miasta do spraw polityki senioralnej Anna Okońska-Walkowicz.

Gmina ma w planach serię bezpłatnych szkoleń dla seniorów z korzystania ze smartfonów i komputerów. Tymczasem działania profilaktyczne prowadzi też małopolski Sanepid. Nawiązał przykładowo współpracę z Kurią Metropolitalną, aby księża podczas kazań przypominali wiernym o reżimie sanitarnym. Ale to nie wszystko.

W przestrzeni publicznej umieszczane są plakaty na witrynach sklepów czy na klatkach schodowych z apelem o zachowanie szczególnych zasad higieny, myciu rąk, zachowaniu dystansu. Również w środkach komunikacji miejskiej wyświetlane są komunikaty o podobnej treści - mówi rzeczniczka małopolskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Dominika Łatak-Glonek.

Badania laboratoryjne potwierdziły do tej pory 1272 przypadków zakażenia koronawirusem w Małopolsce, w tym 267 w Krakowie [stan czwartek, 4 czerwca]. W naszym regionie zmarło 40 osób z powodu COVID-19.

Sonda z krwiodawstwa. Dlaczego oddajecie krew?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.