wybory samorządowe 2024

Aleksander Miszalski będzie nowym prezydentem Krakow. Co wiemy o byłym radnym i pośle na Sejm?

2024-04-22 7:09

Aleksander Miszalski wygrał drugą turę wyborów na prezydenta Krakowa. Według badania ipsos exit poll dla telewizji TVN, Polsat i TVP uzyskał on 51,1 proc. głosów. W tym samym badaniu Łukasz Gibała zdobył 48,9 proc. głosów. Co wiemy o Aleksandrze Miszalskim? Kim jest przyszły prezydent Krakowa?

Spis treści

  1. Kim jest Aleksander Miszalski? Wykształcenie
  2. Aleksander Miszalski - działalność polityczna
  3. Aleksander Miszalski - prywatnie

Kim jest Aleksander Miszalski? Wykształcenie

Aleksander Miszalski urodził się 7 sierpnia 1980 roku w Krakowie. Jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Krakowianin może pochwalić się ukończeniem trzech kierunków studiów: stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Ekonomicznym, socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz turystyki i rekreacji na Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha. Dodatkowo w 2024 roku Miszalski uzyskał stopień doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Aleksander Miszalski - działalność polityczna

Aleksander Miszalski w latach 2005 - 2010 był przewodniczącym stowarzyszenia Forum dla Polski. Był także sekretarzem Krakowskiej Izby Turystyki.

Miszlaski w 2009 roku został członkiem Platformy Obywatelskiej. W 2010 wszedł w skład jej zarządu, a w 2016 roku został przewodniczącym PO w Krakowie. Rok później został przewodniczącym partii w Małopolsce.

W radzie Dzielnicy I Stare Miasto zasiadał w 2011 roku. W 2014 roku po raz pierwszy został wybrany radnym Krakowa. Cztery lata później uzyskał reelekcję. W 2019 roku uzyskał mandat z ramienia Koalicji Obywatelskiej. W 2023 uzyskał reelekcję.

Aleksander Miszalski - prywatnie

Aleksander Miszalski w przeszłości prowadził działalność w branży turystycznej jako współwłaściciel kilku firm działających w Polsce i na rynku międzynarodowym. Jak czytamy na jego stronie internetowej, jest szczęśliwym mężem Anny oraz "tatą" jamnika Muffina. Jest zapalonym rowerzystą oraz fanem biegania, co jak podkreśla, pozwala mu odstresować się od batalii w Sejmie.

Nietypowy lokal wyborczy

Aleksander Miszalski podczas wieczoru wyborczego KO w Klubie Żaczek w Krakowie