500 plus dla małżeństw. Nowy program rządu

i

Autor: Pixaby 500 plus dla małżeństw. Będzie nowy program rządu?

500 plus dla małżeństw. Jest pomysł na nowe świadczenie. Nie wszyscy jednak dostaną!

2022-06-07 15:53

500 plus dla małżeństw - o co chodzi? To nowy pomysł rządzących na kolejne świadczenie. Ale uwaga - jest haczyk. 500 plus dla małżeństw nie otrzymywałyby wszystkie pary, które stanęły kiedyś na ślubnym kobiercu. Dla kogo więc nowy program? Czytajcie dalej w naszym materiale.

500 plus dla małżeństw. Nowy program rządu?

500 plus - to określenie zna w Polsce chyba każdy. Świadczenie obowiązuje od 1 kwietnia 2016 roku. W ramach programu 500 plus rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Ostatnio znów wrócił temat waloryzacji tego świadczenia. 500 plus miałoby wzrosnąć o dość sporą sumę. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

PODWYŻKA 500 plus pewna?! Rodzice mają dostać więcej. Padła kwota!

Teraz 500 plus może zacząć kojarzyć się z kolejnym świadczeniem - ale tym razem dotyczyć będzie małżeństw! Kilka miesięcy temu do Sejmu wpłynęła petycja od obywateli. Ci chcieliby, by małżeństwa z wieloletnim stażem otrzymywały pieniężne bonifikaty. Sprawę opisuje "Fakt".

Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starsza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich - cytuje fragment petycji "Fakt".

Autorzy chcieliby, by małżeństwa z m.in. 40-letnim stażem otrzymywały co miesiąc 500 zł. Dodatkowo podają argument, że obecnie wiele par się rozwodzi. W Polsce zawieranych jest też coraz mniej małżeństw. Czy nowe 500 plus zmieniłoby postępowanie rodaków?

Nowe świadczenie: 500 plus dla małżeństw. Posłanka komentuje

Pomysł 500 plus dla małżeństw w rozmowie z "Faktem" skomentowała już była minister rodziny Elżbieta Rafalska - odpowiedzialna za wprowadzenie 500+ na dziecko.

Piękna inicjatywa. Dzisiaj tyle małżeństw się rozpada, dlatego ten pomysł trzeba przemyśleć. To także element polityki prorodzinnej. Może lepszym rozwiązaniem byłoby jednorazowe świadczenie? To byłoby uhonorowanie trwałości małżeństwa - mówi Rafalska.