Emerytka

i

Autor: Pexels Wyrównanie emeytur w 2024 roku

Twoje finanse

Kobiety urodzone w tym roku dostawały zaniżone emerytury. Teraz będą mieć wypłacane odsetki

2024-04-05 15:27

Kilkudziesięciu tysiącom kobiet z jednego rocznika zostaną wypłacone odsetki. Nie tylko im, bo aż 44 tysiące osób zalicza się do grupy, która z powodu nieodpowiednich przepisów przez lata pobierała w Polsce zaniżone emerytury. Ponowne przeliczenie klaruje, że należy im się ogółem 168 milionów zł i całkiem prawdopodobne, że te pieniądze wkrótce do nich trafią, bowiem senat skierował do Sejmu projekt ustawy w sprawie wypłaty odsetek.

Wyrównanie emerytur w 2024 roku. Kto otrzyma zwrot?

Wyrównanie emerytur dla ludzi urodzonych w 1953 roku, a więc 70-latków jest więcej niż prawdopodobne. Chodzi o tych Polaków, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 rokiem - głównie kobiety. Wtedy wysokość emerytury przysługującej w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego była zmniejszona o wypłacone dotychczas emerytury wcześniejsze. Jest szansa na rekompensatę, a więc wyrównanie, a to dlatego, że ten zapis w odniesieniu do osób z rocznika 1953 zakwestionował w marcu 2019 roku Trybunał Konstytucyjny. Okazuje się jednak, że jest jeszcze jedna istotna kwestia upoważniająca do tego, aby dostać wyrównanie emerytury.

Zwrot wcześniej pobranych emerytur odliczonych od kapitału początkowego. Projekt trafił do Sejmu

Możliwość ponownego wyliczenia emerytury powszechnej bez pomniejszania podstawy o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych wprowadziła przed trzema laty nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Wszyscy Polacy urodzeni w 1953 roku do 11 stycznia 2021 mogli złożyć wniosek o wyrównanie świadczenia. Emerytów z rocznika 1953, którzy to zrobili, dotyczy projekt ustawy o zwrocie odsetek, który właśnie Senat skierował do Sejmu. Ile mogą prawdopodobnie wynieść odsetki? Biorąc pod uwagę koszt regulacji i liczbę emerytów z rocznika 1953, można wyliczyć, że około 1545 zł. Gdyby projekt został przyjęty, przepisy mogłyby wejść w życie w 2024 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Oto 10 ciekawostek o kobietach, o których nie miałeś pojęcia. Większość wbija w fotel!