Kielce. Zapadł wyrok w sprawie dwóch oszustów działających metodą „na policjanta”

i

Autor: Archiwum, Pixabay

Kielce. Zapadł wyrok w sprawie dwóch oszustów działających metodą „na policjanta”

2023-03-16 9:18

Na siedem lat i pięć miesięcy pozbawienia wolności skazał w środę Sąd Rejonowy w Kielcach Krzysztofa Sz., oskarżonego o oszukanie metodą „na policjanta” pięciorga seniorów. Wyrok siedmiu lat pozbawienia wolności usłyszał również jego współpracownik Krzysztof I.

Sędzia Anna Jordan-Chajczyk w uzasadnieniu wyroku wskazywała, że oskarżeni nie mieli żadnych skrupułów, oszukując seniorów.

Oszustwo nawet na 80 tysięcy

„Szczególnie poruszający jest przypadek pokrzywdzonej z Opola, która została oszukana na kwotę 80 tys. złotych, co do której to przestępstwo trwało dwa dni. Przez dwa dni ta kobieta chodziła od oddziału do oddziału swojego banku i wypłacała pieniądze oszustom” – mówiła sędzia Jordan-Chajczyk.

Sędzia podkreśliła, że każda z pokrzywdzonych osób była w podeszłym wieku i każda została wprowadzona w błąd w ten sam sposób. "Do pokrzywdzonych dzwoniła nieustalona osoba, powiązana z oskarżonymi i informowała o rzekomej akcji policyjnej. Policjanci mieli rozpracowywać szajkę przestępców działających w bankach, w których pokrzywdzeni mieli zgromadzone oszczędności. Osoba podająca się za funkcjonariusza policji polecała pokrzywdzonym udanie się do banku, niezwłoczne wypłacenie pieniędzy i przekazanie ich kolejnemu funkcjonariuszowi policji, który w rzeczywistości był przestępcą" - wyjaśniała.

To było ich źródło dochodu

Sąd przyjął, że obaj oskarżeni działali, czyniąc sobie z popełnionych przestępstw stałe źródło dochodu. „Każdy z oskarżonych popełnił przestępstwa w warunkach recydywy. Przyjęcie przez sąd, że każdy z oskarżonych czynił sobie z popełnienia kolejnych przestępstw stałe źródło dochodu, skutkowało tym, że oskarżeni zostali potraktowani jak multirecydywiści” – zaznaczyła sędzia Jordan-Chajczyk.

Podkreślała, że kary są surowe, ale nie mogą być łagodniejsze. „Każdy z oskarżonych był już wcześniej kilkukrotnie karany. Oskarżeni nie mieli żadnych skrupułów, żeby oszukiwać pokrzywdzonych na bardzo duże kwoty, łącznie 176 tys. zł” – mówiła.

Dodatkowo sprawcy usiłowali wyłudzić jeszcze 40 tys. zł, przy tej próbie w lipcu 2020 zostali zatrzymani przez kielecką policję.

Pierwszy z mężczyzn Krzysztof Sz. został skazany na siedem lat i pięć miesięcy pozbawienia wolności, Krzysztof I. na siedem lat. Wyrok nie jest prawomocny.

Rozmowa policjantki z Opatowa z potencjalnym oszustem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE