Porady

Grzyby w październiku. Które rodzaje możemy spotkać najczęściej i gdzie ich szukać?

2023-10-14 22:42

Choć pogoda nieco kapryśna, grzybiarze nadal penetrują lasy w poszukiwaniu kolejnych okazów. Jesień to zwykle okres wysypu podgrzybków, borowików, kurek oraz innych rodzajów.

Sezon na grzyby trwa kilka miesięcy, pierwsze okazy w lasach możemy spotkać jeszcze przed wakacjami. Na dobre rusza w czasie wakacji, jesień to również czas, kiedy możemy liczyć na obfite zbiory. Oczywiście nie ma tu sztywnej reguły, bowiem aura też jest kapryśna.

Jesień to wysyp podgrzybków

- Pogoda też nam w tym roku wariuje, więc z wysypem grzybów różnie bywa. Jesienią można najczęściej znaleźć podgrzybki, ale występują też rydze czy gąski. To, jak wiele grzybów pojawi się w lasach oraz ich okolicach zależy od częstotliwości opadów deszczu. Powiem tak, w ubiegłym roku nawet na początku grudnia znajdowałam podgrzybki. Jak będzie w najbliższych tygodniach, trudno powiedzieć. Pogoda ma największe znaczenie - mówi Barbara Drubkowska, zapalona miłośniczka grzybów z Łodzi, która co roku organizuje ogólnopolski zlot grzybiarzy w Przysusze w województwie mazowieckim.

Czy warto jeść grzyby?

Podkarpacie i Małopolska to "grzybowe zagłębia"

Wiesław Kamiński, znany polski grzyboznawca, tuż przed naszą środową rozmową wrócił ze słowackiej Orawy. - Po opadach deszczu w tamtejszych lasach pojawiło się dużo mleczai jodłowych, pieprzników, kurek - wylicza.

Jak wygląda sytuacja w Polsce? - Tradycyjnie najwięcej grzybów spotkamy w południowo-wschodniej części kraju, Podkarpaciu czy Małopolsce, gdzie częściej występują też opady deszczu. Tam znajdziemy dużo borowików sosnowych, sarniaków dachówkowatych. Z kolei na północy kraju więcej jest lasów sosnowych, więc tam dominują inne grzyby. Znajdziemy na przykład siedzunie sosnowe, dużo jest ich w Puszczy Noteckiej czy Wielkopolsce. Gąski zielonki są na przykład popularne na Pustyni Błędowskiej i okolicach Olkusza. Każda część Polski ma swoją specyfikę pod względem rodzaju grzybów - wylicza Wiesław Kamiński.

Grzyby w październiku. Które najpopularniejsze?

Jakie grzyby najczęściej występują w październiku, pod koniec sezonu? Są to na przykład:

  • gąski zielonki (występują np. na Pustyni Błędowskiej i okolicach Olkusza)
  • koźlarze (można je spotkać w całej Polsce)
  • kurki
  • rydze
  • mleczaje jodłowe
  • maślaki zwyczajne
  • żółciaki siarkowe
  • borowiki

Patriotyczne Grzybobranie na Pustyni Błędowskiej

Jak dodaje Wiesław Kamiński, ze względu na to, że początek jesieni jest ciepły, około 70 procent grzybów, jakie znajdziemy może być niestety "robaczywych". Warto natomiast skorzystać z okazji i o tej porze roku również udać się na grzybobranie.

Kamiński prowadzi popularny serwis internetowy nagrzyby.pl oraz stronę na Facebooku o tej samej nazwie. Użytkownicy mogą tam skorzystać z porad, dowiedzieć się więcej o rodzajach grzybów i uzyskać różne cenne informacje. Nasz rozmówca jest także organizatorem jesiennego, Patriotycznego Grzybobrania na Pustyni Błędowskiej. Najbliższe odbędzie się 21 października.

QUIZ. Co pamiętasz z lekcji geografii? Znasz góry, rzeki i popularne miejsca w Polsce? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 10
W którym województwie w Polsce płynie rzeka Nida?
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE