Skarbonka

i

Autor: Materiały prasowe

Crédit Agricole

Oszczędności w firmie: jak i na co warto odkładać

2023-10-09 12:04 Materiał sponsorowany

Poduszka finansowa to pojęcie znane zarówno w przypadku domowego budżetu, jak i firmowego konta. Niespodziewane wydatki i nagłe okazje często skłaniają do szybkiego działania, dlatego dobrze dysponować środkami, które zawsze są dostępne. Nie oznacza to jednak, że pieniądze powinny jedynie leżeć na koncie. Wysokie wskaźniki inflacji sprawiają, że odkładana gotówka traci na wartości. Jak temu przeciwdziałać? Poznaj kilka praktycznych rozwiązań dla biznesu.

Działaj zgodnie z planem

Żeby móc zastanawiać się, co zrobić z oszczędnościami na firmowym koncie, najpierw trzeba zacząć odkładać wolne środki. Doświadczenia przedsiębiorców wskazują, że oszczędności mogą pojawić się w firmie bardzo szybko i bez uszczerbku na jakości towaru czy pracowniczych wynagrodzeniach. Pierwszym krokiem powinno być stworzenie planu, zgodnie z którym funkcjonować będzie w najbliższym czasie Twój biznes. Ustalenie konkretnych działań i przewidywanie następnych kroków już zapewnia dwie, znaczące korzyści.

Pierwszą z nich jest wyeliminowanie przypadku z działań Twojej firmy. Jeśli działamy spontanicznie, zazwyczaj wiąże się to z dodatkowymi wydatkami, a nie gromadzeniem kapitału. Z kolei drugą cenną wartością jest czas. Jeśli już dziś pomyślisz o nowej maszynie do firmy, która w perspektywie najbliższego półrocza będzie Ci potrzebna, zyskujesz sporo czasu na znalezienie dobrej oferty, wyszukanie używanego modelu w atrakcyjnej cenie czy chociażby przygotowanie personelu i miejsca, aby sprzęt mógł od razu pracować na Twoją korzyść. Wówczas możesz wydatnie zmniejszyć koszty, a co za tym idzie, wygenerować oszczędności.

Dlaczego warto oszczędzać w firmie?

Załóżmy, że skuteczne zarządzanie firmą sprawiło, że dysponujesz wolnymi środkami. Oczywiście można je od razu zainwestować, prawdopodobnie zwiększając jeszcze przyszłe przychody. Czy jednak warto funkcjonować w biznesie bez poduszki finansowej? Ostatecznie, podobnie jak w życiu prywatnym, także w firmie mogą pojawić się niespodziewane wydatki.

Oszczędności firmowe oznaczają spory komfort dla przedsiębiorcy, który nie musi obawiać się nagłych wydatków. Dlatego warto mieć dostępne środki, przewidziane na taką okoliczność.

Poza tym oszczędzać warto nie tylko na negatywne scenariusze. Równie dobrze możesz pewnego dnia natrafić na okazję, np. w postaci możliwości nabycia niezbędnych materiałów w atrakcyjnej cenie. Czy z racji tego, że pieniądze w Twojej firmie wciąż krążą i nie masz pod ręką gotówki, okazja ma Ci przejść koło nosa?

Posiadanie oszczędności na firmowym koncie to rozwiązanie dobre zarówno na czas hossy, jak i bessy. W tym miejscu jednak rodzi się inny problem. Odkładanie pieniędzy na rachunku w dobie wysokiej inflacji mija się z celem, gdyż zaoszczędzone środki tracą na wartości. Jak temu zapobiec?

Oszczędzaj z kontem oszczędnościowym dla firm

Finansowi doradcy twierdzą, że oszczędności warto zainwestować, aby nie być stratnym na inflacji. Trudno odmówić tej strategii słuszności, jednak nie sprawdzi się ona w przypadku poduszki finansowej. Kapitał w formie inwestycji zostaje bowiem w większym lub mniejszym stopniu zamrożony, więc trudno będzie wykorzystać go w przypadku pojawienia się niespodziewanego wydatku. Dlatego aby wciąż mieć dostęp do pieniędzy, możesz zgromadzić środki na koncie oszczędnościowym dla firm.

Dlaczego właśnie konto oszczędnościowe może być konsensusem między lokowaniem kapitału w produkty długofalowe, a odkładaniem gotówki na zwykłym rachunku? Główną funkcjonalnością tego rodzaju produktów oszczędnościowych jest swobodny dostęp do zgromadzonych pieniędzy.

W praktyce oznacza to, że możesz swobodnie wykonywać przelewy z konta oszczędnościowego dla firm, podczas gdy pozostałe środki zarabiają. Nie są to więc tak hermetyczne warunki jak w przypadku lokaty terminowej czy obligacji. Jednocześnie takie konto oszczędnościowe dla biznesu oferuje oprocentowanie, dzięki czemu przynajmniej częściowo możesz zneutralizować wpływ inflacji na Twoje oszczędności.

Konto oszczędnościowe dla firm może być również pomocnym narzędziem w praktykowaniu regularnego oszczędzania. Zarówno w przypadku prywatnych, jak i firmowych pieniędzy, znacznie trudniej oszczędzać niż wydawać. Rachunek oszczędnościowy po pierwsze oddziela środki zaoszczędzone od bieżących, co już ułatwia odkładanie. Można też zlecić realizację przelewu stałej kwoty na osobne konto. Umożliwia to m.in. Rachunek Oszczędzam dla firm dostępny w Crédit Agricole, gdzie możesz ustawić stałe zlecenie przelewu ze swojego konta. Co więcej, to Ty decydujesz, czy systematycznie przelewać będziesz stałą kwotę, czy może nadwyżkę środków na koncie, powyżej określonej kwoty.

Oszczędzanie to bez wątpienia jedna z dobrych praktyk, które warto stosować w firmie. Dzięki temu zapewniasz sobie komfort w przypadku nagłych wydatków bez zachwiania płynnością finansową Twojego biznesu. Zacznij oszczędzać i stwórz poduszkę finansową z pomocą biznesowego konta oszczędnościowego.