„Viza” to najnowszy hip hopowy projekt na polskim rynku. Ideą albumu, na którym znalazło się jedenaście premierowych kawałków znanych polskich i francuskich artystów, jest integracja subkultur różnych narodowości- tak bardzo teraz modna w sztuce światowej. O tym oryginalnym pomyśle opowiedział nam pomysłodawca projektu, znany francuski producent Mohammed Kanzallah...
To ja wpadłem na pomysł zrealizowania takiego projektu. Znam Polskę już od paru dobrych lat i od dawna już zauważyłem, że na Waszym rynku hip hopowym jest jeszcze wiele do zrobienia. Miałem nadzieję, że projekt „Viza” pozwoli polskim słuchaczom poznać francuską kulturę. Muzyka, która znalazła się na płycie miesza bowiem, to co najlepsze w polskim i francuskim hip hopie, oraz w obu kulturach.
Polscy i francuscy artyści, których kawałki znalazły się na albumie, razem pracowali nad ostatecznym kształtem projektu...
Tak, to my przyjechaliśmy do Polski i zaproponowaliśmy stworzenie tego albumu, ale to sami artyści decydowali, jaki tekst chcą napisać i jak sobie wyobrażają ostateczny kształt swoich kawałków. Nic nie było narzucone. Sugerowaliśmy jedynie, że piosenki nie powinny być zbyt hard corowe. Chodziło nam przede wszystkim o to, by było to w pełni wspólne przedsięwzięcie, w które zaangażują się obie strony oraz by podzielić się ze słuchaczami pozytywnym przekazem.
Próbką klimatów jakie można znaleźć na wyjątkowej płycie „Viza” jest doskonały kawałek Teka i Koumby „Głos Malii”, który znacie już z anteny Radia ESKA.
Polsko-francuski projekt hip hopowy „Viza”, na którym znalazło się jedenaście znakomitych, oryginalnych kawałków, tworzony był od samego początku pod okiem znanego francuskiego producenta Mohammeda Kanzallaha. Mimo to, artyści nagrywający w ramach projektu mieli bardzo dużo swobody...
Nic nikomu nie narzucaliśmy. Jedynie muzyka, która powstała jako pierwsza, inspirowała poszczególnych artystów do napisania tekstu o określonej tematyce i w określonym klimacie. Każdy polski artysta sam pisał swój tekst, odpowiednio do tego jak czuł muzykę. A ja ze swej strony, dobierałem według tego artystę francuskiego, który nagrywa w podobnym klimacie i pasuje do piosenki.
Mohammed Kanzallah, który od wielu lat odwiedza Polskę i śledzi rozwój naszej muzyki hip hopowej, zauważył już na tymże rynku wiele pozytywnych zmian...
Tak, to prawda. Można tu zauważyć niezłą ewolucję. Szczególnie jeśli chodzi o udział kobiet w muzyce hip hopowej. Wszędzie na świecie, kobiety trzymają się w hip hopie raczej na uboczu. Co najwyżej występują z raperami w video clipach i służą za ładne tło. Rzadko kiedy można usłyszeć dobre rapujące wokalistki. Kobiety dominują za to w popie. Fajnie jest więc zaobserwować, że w Polsce słychać coraz więcej dobrych żeńskich głosów nagrywających hip hop i r’n’b.
Żeńskich wokali nie zabrakło także na projekcie „Viza”, do którego odsyłamy wszystkich zainteresowanych tą wyjątkową mieszanką polsko-francuskiej kultury hip hopowej.
Pierwszym singlem promującym wyjątkowy polski francuski projekt hip hopowy „Viza”, jest dobrze już znany z anteny Radia ESKA kawałek Teka i Kopumby pt. „Głos Malii”. Raper czuł się bardzo dobrze w niespotykanych w polskim hip hopie etnicznych klimatach, jakie wniosła ze sobą Koumba. Efekt finalny, to oczywiście kawałek „Głos Malii”. Singiel ten jest najlepszą próbką oryginalnych brzmień, jakie można odnaleźć na płycie „Viza.”
Projekt „Viza”, to pierwsze na polskim rynku polsko francuskie przedsięwzięcie z udziałem hip hopowych artystów. Na płycie znalazł się kawałek Teka i Koumby pt. „Głos Malii”, który jako pierwszy promuje to wydawnictwo. Polscy artyści biorący udział w projekcie, bardzo sobie chwalą współpracę z francuskimi kolegami. Współtwórca pierwszego singla – Teka, uważa cały projekt za wielki muzyczny sukces. Producent krążka – dobrze znany w kręgach muzycznych Mohammed Kanzallah, ma nadzieję, że polsko francuska współpraca muzyczna będzie się dalej rozwijać...
Dla mnie sukcesem jest już sama duma z nagranej płyty. Z czasem zobaczymy, czy płyta spodoba się także publiczności. Mam nadzieję, że dzięki temu projektowi polscy słuchacze poznają naszych francuskich artystów, a artyści polscy zaistnieją z kolei na rynku francuskim.
Oczywiście trzymamy kciuki! Być może projekt „Viza” będzie inspiracją dla innych równie oryginalnych międzynarodowych projektów z udziałem polskich artystów.
„Viza” to polsko francuski hip hopowy projekt, na którym znalazły się kawałki wielu znanych eskowym słuchaczom artystów, między innymi Teka, Ascetoholix, Owal/Emcedwa, czy Paręsłów. Artyści francuscy dodali projektowi oryginalnego brzmienia i wnieśli wiele niespotykanych dotąd w polskim hip hopie klimatów. Zapytaliśmy producenta płyty Mohammeda Kanzallaha, do kogo artyści „Viza” adresują swój projekt...
Nie można powiedzieć, że nagrywając tą płytę myśleliśmy o jakimś konkretnym odbiorcy. Hip hop często kojarzony jest wyłącznie z młodymi słuchaczami, ale wiem , że w Polsce taka muzyka podoba się także starszej publiczności. Chcielibyśmy więc, żeby nasza muzyka dotarła do wszystkich, którzy lubią hip hop. Chcielibyśmy także pokazać trochę inne, oryginalne oblicze tego stylu muzycznego. Mamy nadzieje, że uda nam się dotrzeć do jak największej liczby słuchaczy. I że dzięki temu, spostrzegą oni, że rap nie musi być tylko muzyką ulicy, może mieć także oryginalne, niespotykane i szlachetne brzmienie.
Takie są tez z pewnością pierwsze single promujące projekt , kawałek Teka i Koumby „Głos Malii”, oraz „Łzy szczęścia” Ascetoholix we współpracy z Kardeshem i Max le Mic, które możecie już usłyszeć na antenie ESKI.
Znany z anteny Radia ESKA kawałek Teka i Koumby „Głos Malii” pochodzi z wyjątkowego polsko-francuskiego projektu pt. „Viza”. Utwór zdecydowanie zwraca na siebie uwagę nietypowym etnicznym brzmieniem. Producent projektu Mohammed Kanzallah opowiedział nam jak doszło do powstania tego wyjątkowego kawałka...
Z założenia projekt ten jest współpracą polskich i francuskich artystów. Zaprezentowaliśmy więc wybranym polskim artystom nasze pomysły, a oni mieli swobodę, by napisać do nich swoje teksty. Jeśli chodzi o pierwszy singiel „Głos Malii”, to chcieliśmy stworzyć coś, czego do tej pory nie było jeszcze w polskim hip hopie. Postanowiliśmy połączyć znanego polskiego rapera- Teka z francuskojęzyczną wokalistką z Malii. Dzięki temu udało nam się także przybliżyć polskim słuchaczom trochę kultury Malii.
Koumba, której głos słyszymy w kawałku z Teka, zdradziła nam skąd pomysł na dosyć poważny tekst, jakim opatrzony został singiel...
Wokół siebie widziałam tyle złych rzeczy, sama miałam też sporo ciężkich doświadczeń. Dlatego też postanowiłam napisać tekst, który by do tych spraw nawiązywał. Życie nie zawsze jest dla nas łatwe. Chciałam zatem podzielić się ze słuchaczami przesłaniem o tej ciężkiej rzeczywistości.
Oprócz „Głosu Malii”, na płycie „Visa” znalazło się jeszcze dziesięć innych premierowych kawałków, które opowiadają o wielu różnych mniej lub bardziej poważnych sprawach, z jakimi z pewnością mogą się utożsamić także polscy słuchacze.
Weekend z Vizą
2007-07-26
11:35
Już w najbliższy weekend będziecie mogli zapoznać się z najnowszym projektem muzycznym Viza. Ideą przedsięwzięcia jest przenikanie tradycyjnej stylistyki hip-hopowej elementami innych nurtów muzycznych. Płyta zawiera kawałki znanych i popularnych polskich i francuskich artystów hip-hopowych, z ktorych moglismy już poznać hit Głos Malii Teki i Koumby. Weekend z Vizą na antenie Radia Eska już najbliższą sobotę i niedzielę.