Muzycy One Direction wspierają ruch Black Lives Matter! Zobaczcie ich przesłanie

2020-06-02 13:06 KP
One Direction
Autor: Variety/REX Shutterstock/EAST NEWS

Gwiazdy z całego świata solidaryzują się w geście walki z rasizmem. Masowe protesty w Stanach Zjednoczonych, wywołane zabójstwem czarnoskórego George'a Floyda przez policjanta w Minneapolis, przerodziły się w ogólnoświatowy ruch Black Lives Matter, przeciwstawiający się dyskryminacji na tle rasowym. Do apeli o równość dołączyli się Harry Styles, Niall Horan, Louis Tomlinson i Liam Payne.

Każdy, kto obecnie zajrzy na profile swoich ulubieńców na Instagramie, znajdzie w większości z nich czarne zdjęcie. To symbol protestów przeciwko rasizmowi, które wybuchły w Stanach Zjednoczonych po zabójstwie George'a Floyda. Amerykanie od wielu dni urządzają demonstracje w różnych miastach i solidaryzują się z czarnoskórymi obywatelami. Również gwiazdy głośno protestują przeciwko dyskryminacji.

Część amerykańskich gwiazd nie ogranicza się do dodawania w sieci symbolicznych postów i razem z protestującymi wychodzi na ulicę. Na demonstracjach można było zobaczyć m.in. Arianę Grande, Camilę Cabello i Shawna Mendesa. Dla niektórych protesty skończyły się niebezpiecznie - Halsey przyznała, że została trafiona odłamkami gumowych kul, a Cole Sprouse został aresztowany.

>> Halsey trafiona gumowymi kulami i potraktowana gazem! Tak skończył się jej protest w LA

>> Cole Sprouse aresztowany! Aktora zatrzymano na proteście Black Lives Matter!

One Direction dołączają do Black Lives Matter

Echa wydarzeń w Stanach Zjednoczonych dotarły również do Brytyjczyków z One Direction. Harry Styles, Niall Horan, Louis Tomlinson i Liam Payne wsparli protestujących.

Jako uprzywilejowany biały mężczyzna, mam szczęście żyć bez traktowanym bez uprzedzeń. Jestem przerażony i głęboko zasmucony brutalnością policji, której świat był świadkiem przez ostatni tydzień, a która spowodowała śmierć George'a Floyda. To obrzydliwe, że wiele ludzi wciąż żyje w strachu z powodu swojego koloru skóry. Wystarczy to wystarczy. Chcę dać znać czarnej społeczności, że jestem z Wami i ze wszystkimi, którzy protestują w imię równości rasowej.

- napisał na Twitterze Louis Tomlinson.

Podobnych słów użył Harry Styles:

Każdego dnia robię rzeczy bez strachu, bo jestem uprzywilejowany, a jestem uprzywilejowany, bo jestem biały. Niebycie rasistą to za mało. Musimy być przeciwko rasizmowi. Zmiana społeczna zachodzi, gdy społeczeństwo się mobilizuje. Solidaryzuję się ze wszystkimi, którzy protestują.

- czytamy na jego profilu. Harry Styles oświadczył też, że wpłacił fundusze, które mają pomóc w uwolnieniu organizatorów protestów z aresztu.

A to już słowa Nialla Horana:

Rasizm szerzy się od setek lat, po prostu w tym stuleciu ludzie mają telefony z aparatem, aby go sfilmować. To absolutnie obrzydliwe, że jesteś źle traktowany z powodu koloru twojej skóry. Można by pomyśleć, że ci, którzy są po to, aby nas chronić, będą to robić.

I Liama Payne:

Nie wystarczy tylko powiedzieć Black Lives Matter: wszyscy możemy i musimy zrobić więcej, aby to stwierdzenie stało się rzeczywistością tak szybko, jak to możliwe. Uczyńmy to „nową normalnością” po koronawirusie, w której Czarni nie są prześladowani normalne życie w taki sam sposób, w jaki żyją inni do tego uprzywilejowani. Pozwólcie, że wyrażę się jasno, niesprawiedliwość występuje w wielu formach na całym świecie: nikt z powodu rasy, płci, seksualności, religii lub przekonań nie powinien być dyskryminowany. To pozwala nam myśleć o lepiej o ludziach i traktować każdego z szacunkiem, na który zasługuje.

- napisał piosenkarz.

NAJNOWSZE