Mata wzorem dla własnego ojca? Profesor ceni jego autentyczność. Pisze o tym na blogu!

2019-12-13 16:50 mw
Mata
Autor: youtube.com

Mata i jego "Patointeligencja" to jeden z największych hitów polskiego YouTube w końcówce 2019 roku. W swoim najnowszym singlu raper nie przebiera w słowach - w tekście kawałka "Patointeligencja", podobnie jak w poprzednich utworach Maty, aż roi się od ostrych sformułowań, szczerych wyznań oraz wulgaryzmów. Jak takie teksty mogą odbierać rodzice 19-letniego rapera? Okazuje się, że ojciec Maty ceni polski rap właśnie za taką autentyczność.

Nowy utwór Maty zatytułowany "Patointeligencja" od dwóch dni rządzi na polskim YouTube. Kawałek, który swoją premierę miał 11 grudnia, do piątkowego popołudnia zaliczył już ponad 1,2 mln odtworzeń.

To naprawdę świetny wynik, zwłaszcza, że kiedy stoi za nim 19-latek.

Mata pisze naprawdę mocne teksty i stawia na bezkompromisowość oraz autentyczność. Pewnie wielu fanów rapera zastanawia się, co o tak ostrych w przekazie tekstach sądzą jego rodzice. Okazuje się jednak, że Mata ma w tym przypadku z ich strony pełne wsparcie.

>> Mata - Patointeligencja. Syn znanego profesora robi rapy, "bo miał dość"?

To nie było tak, że ja byłem jakimś wyklętym dzieciakiem, że rodzice się od niego odwrócili i go wyrzucili z domu, bo on zarapował o papierosach i nie chciał zdawać matury

- zapewniał Mata w niedawnej rozmowie z CGM.pl.

Ojciec Maty to znany profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Marcin Matczak. Jest radcą prawnym i specjalistą od teorii prawa oraz autorem bloga marcinmatczak.pl, na którym porusza wiele bardzo poważnych tematów z dziedziny prawa czy polityki.

Wśród wpisów znalazł się jednak niedawno także artykuł, w którym profesor Matczak pisze o polskim hip-hopie. Zapewne inspiracją do tego tekstu mogła być m.in. działalność artystyczna syna.

Profesor Matczak stwierdził w swoim tekście, że zazdrości raperom wpływu na ludzi. Co przez to rozumie?

Ich publiczność słucha przecież nie tylko dźwięków, ale przede wszystkim tekstów, które w hip-hopie są najważniejsze. Uważam, że słuszne uwielbienie i popularność muzyków ma głębokie uzasadnienie w wartościach, które w nienachalny, ale wyraźny sposób komunikują

- czytamy na stronie marcinmatczak.pl.

Tata Maty wymienił też 10 wartości, które jego zdaniem są najcenniejsze w w nowoczesnym polskim hip-hopie. Na pierwszym miejscu znalazła się... "pełna autentyczność".

nieudawanie kogoś innego, nieoszukiwanie i niemydlenie oczu

- definiuje ową autentyczność ojciec autora kawałka "Patointeligencja". Brzmi, jak skrócona recenzja tekstów Maty, prawda?

Wśród wymienionych przez profesora Matczaka najważniejszych wartości, jakie można odnaleźć w polskim hip-hopie, znalazły się także: szacunek dla inności, brak narzucania swojego zdania innym, kodeks honorowy, braterstwo, lojalność, pamięć o biednych mimo bycia bogatym, pokora oraz chęć przekazania wiedzy młodszym.

Uważam, że każdy, kto chciałby mieć szacunek ludzi, w szczególności wśród młodzieży, powinien ten dekalog wziąć sobie do serca

- pisze prof. UW Marcin Matczak na swojej stronie.

A jak Wy oceniacie teksty Maty? Trafia do Was jego przekaz?

Mata
Autor: YouTube/SBM Label
NAJNOWSZE