Eurowizja 2024

Kolejny kraj zrezygnuje z udziału w Eurowizji? Zaskakująca deklaracja

2024-05-13 13:44

68. Konkurs Piosenki Eurowizji przeszedł do historii. Nie brakowało w nim emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych, znakomitych występów i wielkich powrotów - po 30-letniej przerwie w tym roku powrócił Luksemburg, który poradził sobie znakomicie. Od kilku lat w konkursie nie biorą udziału między innymi Rumunia, Węgry czy Czarnogóra. Czy ich los niebawem podzieli inny europejski kraj?

Konkurs Piosenki Eurowizji to od lat wielkie święto muzyki. Wielu wykonawców udział w nim uważa za wyróżnienie i prestiż. Niestety, wyjazd reprezentanta danego kraju wiąże się nie tylko z pieczołowitymi przygotowaniami, ale przede wszystkim ze sporymi nakładami finansowymi. To właśnie z tego powodu z udziału w tegorocznym konkursie, który odbywał się w szwedzkim Malmö, zrezygnowała Rumunia. Od kilku lat w eurowizyjnych zmaganiach nie uczestniczą również reprezentanci Słowacji, Macedonii Północnej, Czarnogóry, Bułgarii i Węgier.

Justyna Steczkowska - eurowizja SHORT

Kolejny kraj rezygnuje z udziału w Eurowizji?

W finale konkursu zabrakło reprezentującej Polskę Luny, która w pierwszym półfinale zajęła 12 miejsce i tym samym nie awansowała do najważniejszego etapu konkursu. Podobny los spotkał reprezentujący San Marino hiszpański zespół Megara, który w drugim półfinale uplasował się dopiero na 14. pozycji. Państwo od lat nie wystawia do konkursu rodzimych artystów, gdyż z powodu niewielkiej liczby ludności nie mają zbyt wielu artystów. W ramach preselekcji "Una Voce per San Marino" chęć do reprezentowania tego kraju mogą zgłaszać artyści z całego świata.

San Marino zrezygnuje z występów na Eurowizji?

W tym roku San Marino po raz trzeci z rzędu nie udało się awansować do finału. Niepocieszony słabym wynikiem sekretarz ds. turystki tego kraju Federico Pedini Amati, poinformował, że możliwy jest scenariusz, iż San Marino zrezygnuje z udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Możemy podjąć decyzję o rezygnacji z uczestnictwa w Eurowizji" - ogłosił. "Coś jest nie tak, gdy trzy lata z rzędu nie wchodzimy do finału. Najpierw Achille Lauro, potem Piqued Jacks, a teraz Megara. Jestem prawie pewien, że małe państwa są zbyt mocno poszkodowane. Ta gra nie może być tylko dla dużych państw - poinformował.

Nadawca San Marino RTV, który jest organem decyzyjnym w sprawie udziału kraju w Eurowizji, nie zabrał głosu w tej sprawie.