Harvey Weinstein winny gwałtu i napaści! Grozi mu 25 lat więzienia

2020-02-24 19:08 kp
Harvey Weinstein
Autor: JOHANNES EISELE/AFP/East News

Jest wyrok w sprawie oskarżonego o gwałty i molestowanie seksualne słynnego producenta filmowego Harveya Weinsteina. Ława przysięgłych po pięciu dniach obrad uznała Weinsteina winnego dwóch spośród zarzucanych mu czynów - te najpoważniejsze zarzuty jednak oddalono. To oznacza, że grozi mu do 25 lat więzienia.

67-letni Harvey Weinstein został uznany przez ławę przysięgłych winnym dwóch spośród pięciu czynów, o które go oskarżano. Po niemal pięciu dniach procesu, który odbywał się na nowojorskim Manhattanie, słynny producent filmowy trafił do więzienia.

Głośny proces przeciwko Harveyowi Weinsteinowi rozpoczął się w styczniu tego roku. Producent usłyszał zarzuty dwóch przypadków brutalnych napaści seksualnych, dwóch przypadków gwałtu i jednego czynu przestępczego na tle seksualnym. Ława przysięgłych oddaliła najpoważniejsze zarzuty, uznając go winnym dwóch - wymuszenia aktu seksualnego i gwałtu.

Harvey Weinstein winny

Ławnicy - w składzie siedmiu mężczyzn i pięciu kobiet - uznali Harveya Weinsteina winnego wymuszenia seksu oralnego na asystentce Mimi Haleyi w 2006 roku w jego posiadłości oraz gwałtu na aktorce Jessice Mann w Nowym Jorku w 2013 roku. Za najpoważniejsze zarzuty, które oddalono, producentowi groziło nawet dożywocie.

W swoim końcowym oświadczeniu obrończyni Harveya Weinsteina apelowała do ławników, by mieli "odwagę" i "podjęli właściwą decyzję, bez względu na to, jak niepopularni mogą być po powrocie do pracy lub domu". Prawniczka stwierdziła też, że prokuratorzy stworzyli "alternatywny wszechświat", w którym "kobiety nie są odpowiedzialne za imprezy, w których biorą udział, mężczyzn, z którymi flirtują, wybory, które podejmują w celu dalszej kariery, zaproszenia do pokoi hotelowych i akceptowane przez nich bilety lotnicze".

Harveyowi Weinsteinowi grozi teraz do 25 lat pozbawienia wolności. Sędzia zdecydował, że po wyroku ławy przysięgłych producent został wyprowadzony w kajdankach i trafił do więzienia.

Harvey Weinstein przybył do sądu
Autor: Scott Heins/Getty AFP/East News
Harvey Weinstein wyprowadzony z sądu
Autor: FR142054 AP/Associated Press/East News
NAJNOWSZE