Harry i Meghan: Królowa NIE MA PRAWA zabronić nam używania słowa Royal!

2020-02-22 16:50 nk
Książę Harry i Meghan Markle
Autor: Kirsty Wigglesworth/Press Association/East News

Książę Harry i księżna Meghan Markle wyjaśnili w oficjalnym oświadczeniu, co myślą o zakazie używania określenia "Royal" po odejściu od obowiązków w rodzinie królewskiej, jaki nałożyła na nich Królowa Elżbieta II. Tych słów monarchini nie będzie się miło czytało, choć trudno byłoby jej odmówić im racji!

Jak Informowaliśmy, oficjalna data Megxitu została ogłoszona. Książę Harry i księżna Meghan Markle przestaną pełnić swoje obowiązki w Rodzinie Królewskiej 31 marca 2020. I tylko do tego czasu mogą korzystać z większości swoich książęcych przywilejów.

Meghan i Harry: Royal czy lojal?

W ostatnich dniach toczyły się dyskusje w kwestii używania przez Meghan i Harry'ego określenia Royal. Para wydała tysiące dolaró na własną witrynę, Sussex Royal. Poczyniła też starania o zarejestrowanie międzynarodowego znaku towarowego z tym określeniem. Tymczasem królowa Elżbieta zakazała im używania słowa Royal po Megxicie.

Harry i Meghan postanowili oficjalnie odnieść się do zakazu ze strony babci. Para dała do zrozumienia, że królowa nie ma żadnego prawa decydować o tym, czy będą używać słowa Royal, czy nie. W akcie dobrej woli sali zdecydowali jednak zrezygnować z korzystania z niego.

Choć nie ma żadnej jurysdykcji ze strony monarchii czy rządu w kwestii używania słowa "Royal" za oceanem, książę i księżna Sussex nie zamierzają używać "Sussex Royal" ani żadnej odmiany słowa "Royal" na jakimkolwiek terytorium (cz w Wielkiej Brytanii, czy gdzie indziej), kiedy zmiany zaczną obowiązywać wiosną 2020.

- napisali Meghan i Harry na swojej stronie internetowej.

Później para wydała jeszcze jedno, znacznie dłuższe oświadczenie, w którym spisali wszystkie zasady, jakie będą obowiązywały po ich odejściu od obowiązków. Dali w nim do zrozumienia, że czują się nieco niesprawiedliwie potraktowani.

Podczas, gdy są przypadki innych członków Rodziny Królewskiej, którzy posiadając tytuły szukali zatrudnienia poza instytucjami monarchii, na księcia i księżną Sussex nałożono 12-miesięczny okres zawieszenia przywilejów.

- czytamy.

Sussexowie przypominają też, że nawet po Megxicie książę Harry pozostaje szósty w kolejce do brytyjskiego tronu.

NAJNOWSZE