Greta Thunberg zakażona koronawirusem? Twierdzi, że miała objawy, ale nie przeszła testu

2020-03-24 21:35 mw
Greta Thunberg
Autor: AP/Associated Press/East News

Greta Thunberg zaraziła się koronawirusem podczas podróży po Europie? Szwedzka aktywistka opublikowała post, w którym apeluje do młodzieży o opiekę nad osobami z grupy podwyższonego ryzyka. Sama twierdzi, że miała "lekkie objawy" COVID-19, choroby wywołanej koronawirusem. Przyznaje jednak, że nie przechodziła testu na obecność SARS-CoV-2.

We wtorek 24 marca Greta Thunberg opublikowała na Instagramie post, w którym wezwała młodych ludzi do obrony osób najbardziej zagrożonych chorobą wywołaną przez nowy koronawirusa SARS-CoV-2. Nastoletnia aktywistka znana z walki na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych na Ziemi, stwierdziła też w swoim poście, że sama przeszła COVID-19!

Greta Thunberg zapewnia, że jej objawy były lekkie i ustąpiły podczas kwarantanny, jaką aktywistka przeszła zaraz po powrocie do Szwecji z podróży po Europie. Zdaniem Grety zarażony koronawirusem był też jej ojciec. U niego, zdaniem aktywistki, objawy były silniejsze.

GRETA THUNBERG MIAŁA KORONAWIRUSA?

W swoim najnowszym poście na Instagramie Greta zdradziła, że przez ostatnie dwa tygodnie pozostawała na domowej kwarantannie. Powodem była jej wcześniejsza podróż po Europie, w której już wtedy panowała epidemia koronawirusa.

Greta Thunberg twierdzi, że sama miała objawy choroby wywołanej koronawirusem. Nie ma jednak żadnych dowodów na zakażenie SARS-CoV-2, ponieważ - jak tłumaczy - w Szwecji testy wykonywane były jedynie osobom wymagającym poważnego leczenia.

Ostatnie dwa tygodnie spędziłam w domu. Kiedy wróciłam z podróży po Europie Środkowej, odizolowałam się (w wynajętym mieszkaniu z dala od matki i siostry), ponieważ liczba przypadków COVID-19 (na przykład w Niemczech) była początkowo podobna do tej z Włoch. Około dziesięć dni temu zaczęłam odczuwać pewne objawy, dokładnie w tym samym czasie, co mój ojciec - który przyjechał ze mną z Brukseli. Czułam się zmęczona, miałam dreszcze, ból gardła i kaszlałam. Mój tata doświadczył tych samych objawów, ale o wiele bardziej intensywnie i z gorączką.

W Szwecji nie możesz sprawdzić się pod kątem COVID-19, chyba że potrzebujesz natychmiastowego leczenia. Wszystkim chorym zaleca się pozostanie w domu i izolację. Dlatego nie zostałam przetestowana pod kątem COVID-19, ale jest bardzo prawdopodobne, że go miałam, biorąc pod uwagę połączone objawy i okoliczności.

Teraz w zasadzie wyzdrowiałem, ale: Prawie nie czułam się źle. Moje poprzednie przeziębienie było znacznie gorsze! Gdyby nie to, że inni przechodzą jednocześnie zarażenie, mogłabym niczego nie podejrzewać. Wtedy pomyślałabym, że jestem tylko zmęczona i mam kaszel.

A to czyni wirus o wiele bardziej niebezpiecznym. Wielu (szczególnie młodych ludzi) może w ogóle nie zauważyć żadnych objawów lub mieć tylko bardzo łagodne objawy. Wtedy mogą nie wiedzieć, że mają wirusa i mogą przekazać go osobom z grup ryzyka. My, którzy nie należymy do grupy ryzyka, ponosimy ogromną odpowiedzialność, nasze działania mogą zadecydować o życiu lub śmierci wielu innych.

Pamiętaj o tym, postępuj zgodnie z radami ekspertów, władz lokalnych i #ZostańWDomu, aby spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa. I pamiętaj, aby zawsze dbać o siebie i pomagać potrzebującym

- napisała Greta Thunberg.

Greta Thunberg
Autor: face to face/FaceToFace/REPORTER
Wyświetl ten post na Instagramie.
The last two weeks I’ve stayed inside. When I returned from my trip around Central Europe I isolated myself (in a borrowed apartment away from my mother and sister) since the number of cases of COVID-19 (in Germany for instance) were similar to Italy in the beginning. Around ten days ago I started feeling some symptoms, exactly the same time as my father - who traveled with me from Brussels. I was feeling tired, had shivers, a sore throat and coughed. My dad experienced the same symptoms, but much more intense and with a fever. In Sweden you can not test yourself for COVID-19 unless you’re in need of emergent medical treatment. Everyone feeling ill are told to stay at home and isolate themselves. I have therefore not been tested for COVID-19, but it’s extremely likely that I’ve had it, given the combined symptoms and circumstances. Now I’ve basically recovered, but - AND THIS IS THE BOTTOM LINE: I almost didn’t feel ill. My last cold was much worse than this! Had it not been for someone else having the virus simultainously I might not even have suspected anything. Then I would just have thought I was feeling unusually tired with a bit of a cough. And this it what makes it so much more dangerous. Many (especially young people) might not notice any symptoms at all, or very mild symptoms. Then they don’t know they have the virus and can pass it on to people in risk groups. We who don’t belong to a risk group have an enormous responsibility, our actions can be the difference between life and death for many others. Please keep that in mind, follow the advice from experts and your local authorities and #StayAtHome to slow the spread of the virus. And remember to always take care of each other and help those in need. #COVID #flattenthecurve Post udostępniony przez Greta Thunberg (@gretathunberg)
Koronawirus. Posłuchaj, czy wiesz jakie są objawy zakażenia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
NAJNOWSZE