Kontrowersyjna decyzja

Eurowizja 2024. EBU zmienia zasady na niespełna miesiąc przed konkursem! To przesądzi o zwycięstwie?

2024-04-17 21:24

Fani Konkursu Piosenki Eurowizji odliczają już dni do wielkiego święta muzyki. Za niespełna miesiąc, bo 7 maja w szwedzkim Malmö rozpocznie się pierwszy półfinał, w którym wystąpi reprezentująca Polskę z utworem "The Tower" Luna. Europejska Unia Nadawców (EBU) podjęła decyzję o ważnej zmianie dotyczącej organizacji finału.

68. Konkurs Piosenki Eurowizji zbliża się wielkimi krokami. Od samego początku tegoroczna edycja wzbudza wiele kontrowersji. Zarówno fani, jak i wielu artystów nawołuje do bojkotu konkursu z powodu dopuszczenia do udziału reprezentacji Izraela, który od października 2023 przeprowadza masowe ataki na Strefę Gazy. Szwedzka telewizja SVT i EBU zdecydowali także, że podczas tegorocznego konkursu zmianie ulegnie sposób głosowania: linie SMS zostaną otwarte dużo wcześniej, aby widzowie mieli więcej czasu na oddanie głosu. Okazuje się, że to nie koniec kontrowersji. Organizatorzy podjęli ważną decyzję dotyczącą organizacji finału.

Eurowizja 2024. Tak kiedyś wyglądała Luna! Odkopaliśmy stare zdjęcia Aleksandry Wielgomas. Można się zdziwić!

Eurowizja 2024. Zmiana zasad na niespełna miesiąc przed konkursem!

Zmiana dotyczy kolejności występów w finale, który będzie miał miejsce 11 maja. Do 2013 roku kolejność występu w finale ustalano za pomocą losowania. Następnie odpowiedzialność za ułożenie kolejności piosenek w finale spoczywało na organizatorach, którzy dokładali wszelkich starań, aby oddzielić od siebie piosenki o podobnym brzmieniu, energii czy potencjalnych faworytów do wygranej. W tym roku organizatorzy zadecydowali, że kolejność będzie ustalona w inny sposób. Według informacji przekazanych przez portal Eurowizja.org:

Losowanie po obu półfinałach odbędzie się podczas transmisji na żywo na oficjalnym profilu Konkursu Piosenki Eurowizji na TikToku. Z kolei losowanie dla krajów Wielkiej Piątki odbędzie się 4 maja na żywo na platformie Reddit

Tak, według nowych wytycznych będzie prezentować się kolejność artystów podczas wielkiego finału:

  • Szwecja wystąpi z wylosowanym już numerem 1
  • 6 państw trafi do pierwszej połowy (numery 2-13)
  • 6 państw trafi do drugiej połowy (numery 14-26)
  • 13 państw zostanie rozlokowanych w dowolnej części finału, według wyboru producentów (numery 2-26).

Fani konkursu nie ukrywają rozczarowania decyzją EBU i sugerują, że zmiany mogą znacząco wpłynąć na wyniki konkursu. Według nich taka forma ustalenia kolejności występów w finale zdecydowanie stawia w lepszej pozycji wykonawców, którzy są typowani do zwycięstwa.