Emma Watson

i

Autor: Invision Emma Watson

Emma Watson walczy o prawa kobiet w Polsce! Chodzi o aborcję

2018-10-03 18:34

Emma Watson w otwartym liście przypomina, że w wielu krajach na świecie kobiety wciąż muszą mierzyć się z całkowitym lub częściowym zakazem aborcji. Wśród nich jest Polska. Co aktorka napisała o naszym kraju?

Emma Watson to od lat jedna z najbardziej zaangażowanych w działanie na rzecz praw kobiet gwiazd. Aktorka daje głośno mówi o problemach, z którymi mimo, że żyjemy w XXI wieku, wciąż muszą wierzyć się kobiety - takimi jak dyskryminacja czy molestowanie.

Jednym z tych najbardziej doniosłych problemów jest obowiązujący nadal w wielu krajach świata zakaz aborcji. Ostatnio zakaz ten zniosła Irlandia. Jedną z najważniejszych motywacji, które popchnęły Irlandczyków do głosowania za zniesieniem zakazu aborcji, jest historia dr Savity Halappanavar. I to właśnie ją opisała w swoim liście Emma Watson.

Emma Watson walczy o prawa kobiet w Polsce

Dr Savita Halappanavar zmarła w 2012 roku po tym, jak odmówiono jej aborcji. W wyniku późniejszego śledztwa okazało się, że lekarze mieli aż 13 razy okazję, by uratować życie kobiety. Niestety - zakaz aborcji funkcjonował wtedy w pełni i nikt nie zlitował się nad Savitą.

Emma Watson przypomina w liście, że takich kobiet jak Dr Savita Halappanavar jest na świecie znacznie więcej. W krajach, gdzie funkcjonuje zakaz aborcji, są one w przypadku komplikacji związanych z ciążą, skazywane na śmierć. Tylko niewielka część z nich, które mają odpowiednie fundusze i możliwości, mogą pozwolić sobie na zabieg w innym kraju.

Jednym z państw, w którym kobiety wciąż muszą walczyć o zniesienie zakazu aborcji, jest Polska. W państwie od lat funkcjonuje tzw. kompromis aborcyjny, zgodnie z którym prawo pozwala na usunięcie ciąży w przypadku gwałtu, ciężkiego uszkodzenia płodu lub zagrożenia życia kobiety. W praktyce nie zawsze te warianty są przestrzegane, a ubiegłoroczne próby wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji pokazują, w jakiej sytuacji nadal są Polki.

Nie zapomniała o tym Emma Watson w swoim liście.

Dr Savito Halappanavar, nie chciałaś być twarzą ruchu. Chciałaś procedury, która mogłaby uratować twoje życie. [...] Od Argentyny po Polskę restrykcyjne prawa aborcyjne karzą i zagrażają dziewczętom, kobietom i ciężarnym. Jednak nowe prawo aborcyjne Irlandii Północnej to światło w tunelu. Ku twojej pamięci i ku naszemu wyzwoleniu kontynuujemy walkę o sprawiedliwość reprodukcyjną.

- czytamy.

Obecnie prawo aborcyjne w Polsce porównywane jest do tego, które obowiązuje m.in. w Algierii, Nigerze, Boliwii czy Peru. W Europie tak restrykcyjne prawo jak w Polsce obowiązuje jedynie na Malcie.

>> Meghan Markle w skórzanej spódnicy odwiedziła Sussex! Seksowna?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE