Emma Watson to od lat jedna z najbardziej zaangażowanych w działanie na rzecz praw kobiet gwiazd. Aktorka daje głośno mówi o problemach, z którymi mimo, że żyjemy w XXI wieku, wciąż muszą wierzyć się kobiety - takimi jak dyskryminacja czy molestowanie.
Jednym z tych najbardziej doniosłych problemów jest obowiązujący nadal w wielu krajach świata zakaz aborcji. Ostatnio zakaz ten zniosła Irlandia. Jedną z najważniejszych motywacji, które popchnęły Irlandczyków do głosowania za zniesieniem zakazu aborcji, jest historia dr Savity Halappanavar. I to właśnie ją opisała w swoim liście Emma Watson.
Emma Watson walczy o prawa kobiet w Polsce
Dr Savita Halappanavar zmarła w 2012 roku po tym, jak odmówiono jej aborcji. W wyniku późniejszego śledztwa okazało się, że lekarze mieli aż 13 razy okazję, by uratować życie kobiety. Niestety - zakaz aborcji funkcjonował wtedy w pełni i nikt nie zlitował się nad Savitą.
Emma Watson przypomina w liście, że takich kobiet jak Dr Savita Halappanavar jest na świecie znacznie więcej. W krajach, gdzie funkcjonuje zakaz aborcji, są one w przypadku komplikacji związanych z ciążą, skazywane na śmierć. Tylko niewielka część z nich, które mają odpowiednie fundusze i możliwości, mogą pozwolić sobie na zabieg w innym kraju.
Jednym z państw, w którym kobiety wciąż muszą walczyć o zniesienie zakazu aborcji, jest Polska. W państwie od lat funkcjonuje tzw. kompromis aborcyjny, zgodnie z którym prawo pozwala na usunięcie ciąży w przypadku gwałtu, ciężkiego uszkodzenia płodu lub zagrożenia życia kobiety. W praktyce nie zawsze te warianty są przestrzegane, a ubiegłoroczne próby wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji pokazują, w jakiej sytuacji nadal są Polki.
Nie zapomniała o tym Emma Watson w swoim liście.
Dr Savito Halappanavar, nie chciałaś być twarzą ruchu. Chciałaś procedury, która mogłaby uratować twoje życie. [...] Od Argentyny po Polskę restrykcyjne prawa aborcyjne karzą i zagrażają dziewczętom, kobietom i ciężarnym. Jednak nowe prawo aborcyjne Irlandii Północnej to światło w tunelu. Ku twojej pamięci i ku naszemu wyzwoleniu kontynuujemy walkę o sprawiedliwość reprodukcyjną.
- czytamy.
Obecnie prawo aborcyjne w Polsce porównywane jest do tego, które obowiązuje m.in. w Algierii, Nigerze, Boliwii czy Peru. W Europie tak restrykcyjne prawo jak w Polsce obowiązuje jedynie na Malcie.
>> Meghan Markle w skórzanej spódnicy odwiedziła Sussex! Seksowna?