Dlaczego Izrael występuje na Eurowizji? Poznajcie powód tej decyzji

i

Autor: EBU

Eurowizja 2025

Dlaczego Izrael występuje na Eurowizji? Taki jest powód tej decyzji

2025-05-15 9:31

Obecność Izraela w Konkursie Piosenki Eurowizji od lat budzi pytania i dyskusje. Dlaczego kraj, który geograficznie nie jest położny w Europie, ma prawo brać udział w europejskim konkursie? Odpowiedź tkwi w regulaminie Europejskiej Unii Nadawców (EBU), która organizuje Eurowizję.

Konkurs Piosenki Eurowizji to jedno z najpopularniejszych i najdłużej emitowanych widowisk muzycznych na świecie. Pierwsza edycja odbyła się w 1956 roku i wówczas wzięło w niej udział zaledwie 7 państw. W konkursie prawo mają brać kraje, które zrzeszone są w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). EBU to organizacja zrzeszająca publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych z Europy i krajów basenu Morza Śródziemnego. Izrael, reprezentowany przez Israel Broadcasting Authority (IBA), a następnie przez Israeli Public Broadcasting Corporation (KAN), jest członkiem EBU od 1957 roku, czyli niemalże od samego początku trwania konkursu.

Zobacz także: Ponad 70 uczestników Eurowizji chce wykluczenia Izraela. Wysłali list

Eurowizja 2025 - Adonxs z Czech o Steczkowskiej: "jest diwą w tego najlepszym rozumieniu"

Dlaczego Izrael bierze udział w Eurowizji?

To właśnie dzięki członkostwu w EBU, a nie przynależności geograficznej, Izrael spełnia podstawowy warunek uczestnictwa w Eurowizji. Podobna sytuacja dotyczy innych krajów spoza Europy, takich jak Australia, która również regularnie bierze udział w konkursie dzięki specjalnemu zaproszeniu od EBU. Udział Izraela w Eurowizji ma długą i bogatą historię. Kraj ten zadebiutował w konkursie w 1973 roku i od tego czasu regularnie wysyła swoich reprezentantów. Izrael aż czterokrotnie zwyciężył w Konkursie Piosenki Eurowizji: w 1978, 1979, 1998 i 2018 roku. Oprócz aspektu regulaminowego, udział Izraela w Eurowizji ma również wymiar kulturowy i polityczny. Od 2024 roku obecność Izraela w Eurowizji wzbudza kontrowersje ze względu na konflikt izraelsko-palestyński. Podczas konkursu często dochodzi do protestów i apeli o wykluczenie Izraela z powodu jego polityki wobec Palestyny. W tym roku aż siedemdziesięciu artystów podpisało list do EBU, w którym domagają się usunięcia Izraela z konkursu.