Spis treści
- Polski film z premierą za granicą! W obsadzie zagraniczni aktorzy
- O czym jest "Zima pod znakiem Wrony"? Film na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk
Polski film z premierą za granicą! W obsadzie zagraniczni aktorzy
Polskie kino znów ma swój czas na międzynarodowej scenie. Thriller psychologiczno-polityczny "Zima pod znakiem Wrony", za którego kamerą stanęła Kasia Adamik (laureatka Srebrnego Niedźwiedzia za "Pokot"), będzie miał swoją światową premierę na jubileuszowej 50. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 4-14 września 2025 roku, to jedna z najważniejszych imprez filmowych na świecie. Polski film powalczy o nagrodę w prestiżowej sekcji Platform. To ogromne wyróżnienie i sygnał, że polska produkcja ma apetyt na globalny sukces.
Film jest efektem szerokiej, międzynarodowej współpracy. To koprodukcja Polski, Luksemburga i Wielkiej Brytanii, zrealizowana przy wsparciu m.in. Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Telewizji Polskiej jako koproducenta i dystrybutora w kraju. Co więcej! W główną rolę wcieli się nominowana do Oscara Lesley Manville, a partnerować jej będzie Tom Burke ("Furiosa: Saga Mad Max", "Szpiedzy", "The Crown"). Obok nich pojawią się polscy aktorzy: Zofia Wichłacz i Andrzej Konopka. Całość oparta jest na intrygującym opowiadaniu noblistki Olgi Tokarczuk.
O czym jest "Zima pod znakiem Wrony"? Film na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk
Scenariusz filmu to prawdziwa perełka, która zdobyła uznanie na długo przed pierwszym klapsem na planie. Jego autorki, czyli Sandra Buchta, Lucinda Coxon i sama Kasia Adamik, już w 2018 roku otrzymały za niego specjalne wyróżnienie na konkursie Cannes ScripTeast. Inspiracją dla tej historii było opowiadanie Olgi Tokarczuk zatytułowane "Profesor Andrews w Warszawie". Twórczynie zręcznie przełożyły literacką prozę na język filmu, tworząc trzymający w napięciu thriller, który z pewnością nie pozwoli widzom oderwać wzroku od ekranu.
Akcja filmu przenosi nas w czasie do mroźnej, surrealistycznej Warszawy z grudnia 1981 roku, tuż po wprowadzeniu stanu wojennego. Do miasta na międzynarodową konferencję przybywa Dr Joan Andrews (w tej roli Lesley Manville), wybitna brytyjska profesor psychiatrii. Nieświadoma dramatycznych wydarzeń, które właśnie sparaliżowały Polskę, zostaje uwięziona w obcym mieście. Odcięta od świata, bez znajomości języka, wkrótce zostaje wplątana w niebezpieczną intrygę szpiegowską, w której stawką jest nie tylko prawda, ale i życie.