Najsłabsze ogniwo to program, który może nie gościł długo w ramówce, ale i tak wszyscy o nim pamiętamy. Trudno wymazać z pamięci teleturniej, o którym mówiło się tak głośno. To jeden z tych formatów, gdzie otwarcie krytykowano brak wiedzy uczestników i z zimnym spojrzeniem wyrzucano ich z odcinka. W Polsce zadebiutował w marcu 2004 roku, a emisja zakończyła się z końcem grudnia 2005. „Najsłabsze ogniwo” opierało się na brytyjskiej licencji „The Weakest Link”. Zagraniczny format nie daje o sobie zapomnieć i wraca teraz po latach w całkowicie nowym wydaniu. W Polsce raczej nie mamy co liczyć na ponowne wykupienie licencji, chociaż kto wie jakie plany mają dyrektorzy stacji. O co chodziło właściwie w tym programie? O co tyle krzyku?
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Najbardziej surowi jurorzy w polskiej telewizji. To ich uczestnicy bali się najbardziej!
O co chodziło w programie „Najsłabsze ogniwo”?
„Najsłabsze ogniwo" to teleturniej, który polegał na wyeliminowaniu najsłabszych uczestników w programie. W odcinku brało udział 8 osób, które grały w jednym zespole. Zadaniem graczy było utworzenie łańcucha poprawnych odpowiedzi, który przekładał się na ilość pieniędzy. Jeżeli któryś z uczestników udzielił błędnej odpowiedzi, to łańcuch został przerwany i zespół tracił dotychczas zebraną kwotę. Sama rozgrywka składała się z 7 rund i finału. Po zakończeniu każdej z rund gracze zapisywali na tabliczkach imiona najgorszych (ich zdaniem) uczestników, którzy później odpadali z programu. W finale brały udział 2 osoby i wygrała ta, która udzieliła najwięcej poprawnych odpowiedzi. Przegrani odchodzili z niczym.
Najsłabsze ogniwo - prowadząca i kontrowersje
Prowadzącą teleturniej w Polsce była Kazimiera Szczuka. Zawsze ubrana na czarno, z zawsze przygotowanymi ripostami i ciętym językiem. Taki był też zamysł tego programu. Prowadząca miała nie okazywać uczuć, mieć chłodne spojrzenie i krytykować brak wiedzy uczestników. Kazimiera Szczuka czasami przechodziła samą siebie, co nie podobało się wielu widzom, a nawet samym osobom, które brały udział w grze. Z drugiej strony każdy wiedział na co się pisze jeszcze przed wejściem do studia. W internecie nie brakuje filmików z tego programu. Jeden z popularniejszych możecie zobaczyć poniżej.