Filmowe premiery września 2024 — najciekawsze nowości

i

Autor: Disney Filmowe premiery września 2024 — najciekawsze nowości

Lista nowości

Najciekawsze filmowe premiery września. Co warto obejrzeć w tym miesiącu?

Jakie filmy zadebiutują w tym miesiącu w kinach i na popularnych platformach pokroju Netflixa, Max i SkyShowtime? Którym nowością szczególnie warto się przyjrzeć? Sporządziliśmy dla was listę najciekawszych filmowych premier na wrzesień 2024 roku.

Wrzesień 2024 – najciekawsze filmowe premiery. Poniżej prezentujemy listę filmów, które zadebiutują w tym miesiącu i raczej nie powinniście ich przegapić. Przejrzeliśmy dla was repertuar kin oraz ofertę Netflixa, Max, Disney+, SkyShowtime, Prime Video oraz Apple TV+. Zatem, co warto obejrzeć w najbliższych tygodniach?

Beetlejuice Beetlejuice – premiera 6 września w kinach

Beetlejuice powraca! Po nieoczekiwanej tragedii rodzinnej trzy pokolenia Deetzów wracają do domu w Winter River. Lydię wciąż prześladuje wspomnienie Beetlejuice’a. Teraz jej życie staje na głowie, kiedy jej buntownicza nastoletnia córka, Astrid, znajduje tajemniczą makietę miasteczka na strychu. Tym samym przypadkiem zostaje otwarty portal prowadzący w zaświaty. W obu światach w powietrzu wiszą kłopoty, tak więc kwestią czasu jest, kiedy ktoś trzykrotnie wypowie imię Beetlejuice’a, a podstępny demon wróci, żeby wywołać chaos taki, jaki tylko on potrafi.

Rodzaje życzliwości – premiera 6 września w kinach

Nowe dzieło Yórgosa Lánthimosa, twórcy “Faworyty” i “Biednych istot”. „Rodzaje życzliwości” to alegoryczny tryptyk, na który składają się pozornie niepołączone ze sobą opowieści: o mężczyźnie próbującym przejąć kontrolę nad własnym życiem; o policjancie, którego żona ocalona z katastrofy na morzu wydaje się być inną osobą; o kobiecie zdeterminowanej, by znaleźć kogoś wyjątkowego, kto mógłby stać się duchowym przywódcą. W rolach głównych wystąpili: Emma Stone (“Biedne istoty”, “La La Land)”, Jesse Plemons (“Psie pazury), Willem Dafoe (“Biedne istoty”, “Projekt Floryda”), Margaret Qualley (“Biedne istoty”, “Pokojówka”), Hong Chau (“Wieloryb”, Menu”), Mamoudou Athie (“Między nami żywiołami”), Joe Alwyn (“Faworyta”) i Hunter Schafer (“Euforia”).

Bokser – premiera 11 września w Netflixie

Nowy film Macieja Kawulskiego (“Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”). Obiecujący młody pięściarz (Eryk Kulm), wspierany jedynie przez żonę, ucieka z komunistycznej Polski w pogoni za marzeniem zostania najlepszym bokserem w historii.

Lee. Na własne oczy – premiera 13 września w kinach

Obiecujący film o słynnej amerykańskiej korespondentce wojennej Lee Miller, której fotografie pokazały światu horror II wojny światowej i przeszły do historii. W obsadzie Kate Winslet, Alexander Skarsgard, Marion Cotillard i Andy Samberg.

Jest rok 1938. Lee Miller, wzięta modelka i muza artystów, próbuje swych sił jako fotografka. W świecie zdominowanym przez mężczyzn codziennie musi udowadniać swoją wartość. Nie chce zajmować się jedynie modą i fotografowaniem pięknych wnętrz. Ma wielki talent do wydobywania w obrazach prawdy o ludzkim życiu, do nawiązywania niezwykłego porozumienia z bohaterami swoich fotografii, szczególnie kobietami. Gdy Europa pogrąża się w koszmarze II wojny światowej, Miller nie chce oglądać jej z bezpiecznej odległości. Wyrusza na front, by jako korespondentka wojenna brytyjskiego “Vogue’a” pokazać światu tragiczną prawdę o ludzkim wymiarze wojny. Jako jedna z pierwszych fotografów widzi z bliska poświęcenie żołnierzy, cierpienie cywilów i koszmar niemieckich obozów koncentracyjnych.

Bestia – premiera 13 września w kinach

Najnowszy film Bertranda Bonello jest inspirowany opowiadaniem Henry’ego Jamesa Bestia w dżungli. Jest rok 2044, kontrolę nad ludźmi sprawuje sztuczna inteligencja, która głosem Xaviera Dolana, współproducenta filmu, namawia Gabrielle, by poddała się procedurze eliminacji silnych uczuć, łączących ją z poprzednimi wcieleniami. Odnajdujemy ją w Paryżu w 1910 roku, gdy w pałacowym wnętrzu spotyka Louisa, który niczym X z Zeszłego roku w Marienbadzie przekonuje, że poznali się już wcześniej. Tak zaczyna się – ujęta w hybrydyczną i widowiskową formę melodramatu, science fiction, thrillera i filmu grozy – historia wiecznie niespełnionej miłości i nigdy nieprzezwyciężonego strachu.

Nie mów zła – premiera 13 września w kinach

Remake duńskiego hitu sprzed dwóch lat. Amerykańska rodzina zostaje zaproszona na weekend do idyllicznej wiejskiej posiadłości przez uroczą brytyjską rodzinę, którą wcześniej poznali na wakacjach. To, co zaczyna się jako wymarzony odpoczynek, powoli zmienia się w koszmar. W obsadzie: James McAvoy, Mackenzie Davis, Scoot McNairy.

Wytłumaczenie wszystkiego – premiera 13 września w kinach

Gorące budapeszteńskie lato. Licealista Abel (nagradzany za tę rolę Gáspár Adonyi-Walsh) przygotowuje się do egzaminu dojrzałości. Nie pomaga mu fakt, że całą uwagę kieruje w stronę swojej najlepszej przyjaciółki Janki, w której jest beznadziejnie zakochany. Dziewczyna z kolei żywi niespełnione uczucie do żonatego nauczyciela historii Jakaba. Jakby komplikacji było mało, mężczyzna nie tak dawno wszedł w poważną konfrontację z konserwatywnym ojcem Abla. Napięcia w mocno podzielonym węgierskim społeczeństwie na dobre wychodzą na powierzchnię, gdy egzamin maturalny Abla z historii przeradza się w ogólnokrajowy skandal.

Niepewność. Zakochany Mickiewicz – premiera 13 września w kinach

Pierwszy film o Adamie Mickiewiczu i jednocześnie najsłynniejsza historia miłosna polskiego romantyzmu. Młody nauczyciel i aspirujący poeta Adam Mickiewicz (Nikodem Rozbicki) spędza sielskie lato w malowniczej posiadłości w okolicach Nowogródka. Trenuje szermierkę, spiskuje marząc o wolnej Polsce, a wszystko to w towarzystwie przyjaciół - Tomasza Zana (Antoni Sałaj) i Michała Wereszczaka (Adrian Zaremba). Szczególną uwagę poświęca jednak Maryli Wereszczakównie (Aleksandra Piotrowska). Błyskotliwa i piękna dziewczyna robi na młodzieńcu niesamowite wrażenie. To z Marylą młody poeta przeżywa pierwszą miłość. Adam uświadamia sobie, że jego największym atutem jest talent poetycki i nim uwodzi Marylę. Jest w szale twórczym, a miłość rozkwita…

Substancja – premiera 20 września w kinach

Objawienie tegorocznego festiwalu w Cannes, body horror z (ponoć) życiową rolą Demi Moore. Fabuła nakreśla losy starzejącej się gwiazdy telewizyjnego show, doświadczającej potwornych konsekwencji zażycia nielegalnego leku, który według dostawcy ma ją zmienić w młodszą, lepszą wersję samej siebie.

Jego trzy córki – premiera 20 września w Netflixie

Scenarzysta i reżyser Azazel Jacobs (“Francuskie wyjście”, “Kochankowie”) przedstawia słodko-gorzki i zaskakująco zabawny film o zbliżającym się do kresu życia ojcu rodziny i jego trzech dorosłych córkach, które postanowiły towarzyszyć mu w ostatnich chwilach. Katie to trzymająca rękę na pulsie matka z Brooklynu, która ma urwanie głowy z nieobliczalną nastoletnią córką. Christina jest zupełnie innym typem rodzica — ma naturę wolnego ducha i po raz pierwszy rozstała się ze swoimi dziećmi. Z kolei Rachel nigdy nie wyprowadziła się z mieszkania ojca, lubi zapalić sobie skręta i obstawić zakład u bukmachera — ku irytacji przyrodnich sióstr, które urodziły się z innej matki i mają inną wizję świata. Jacobs wnikliwie przygląda się dynamice relacji rodzinnych zachodzących pod jednym dachem w ciągu trzech rozhuśtanych emocjonalnie dni, podczas których śmierć wisi w powietrzu, żale i pretensje wychodzą na światło dzienne, a miłość sączy się przez szczeliny skruszałego domu.

Rozwodnicy – premiera 25 września w Netflixie

Byli małżonkowie orientują się, że są na łasce i niełasce Kościoła, gdy ponad dwadzieścia lat później próbują uzyskać orzeczenie o nieważności swojego związku.

Nie obiecujcie sobie zbyt wiele po końcu świata – premiera 27 września w kinach

Połączenie komedii ze specyficznym kinem drogi. Bohaterką filmu jest asystentka produkcji Angela Raducanu (Ilinca Manolache). Przed przepracowaną i niezbyt dobrze opłacaną kobietą stoi poważne zadanie, jakim jest przeprowadzenie wstępnych rozmów z kandydatami do udziału w krótkim filmie na temat bezpieczeństwa w pracy, zamówionym przez międzynarodową korporację.

Od wczesnego ranka Angela przemierza Bukareszt, byle tylko wyrobić się ze wszystkimi zadaniami, jakie postawiła przed nią zatrudniająca ją firma produkcyjna. Obok przeprowadzenia castingu to także odebranie z lotniska szefowej marketingu klienta (w tej roli Nina Hoss) czy szereg innych produkcyjnych spraw. Co gorsza, casting nie idzie po myśli Angeli, od chwili gdy jedna z osób, z którymi rozmawia, przekonuje o odpowiedzialności pracodawcy za wypadek, jaki jej się przydarzył. Do tego, by wybuchł skandal, brakuje niewiele.

Rzeczy niezbędne – premiera 27 września w kinach

Kamila Tarabura (“Absolutni debiutanci”) za kamerą, a w obsadzie Dagmara Dominczyk (“Sukcesja”) i Katarzyna Warnke, która jest także współautorką scenariusza. “Rzeczy niezbędne” to opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, inspirowana poruszającym reportażem “Mokradełko” Katarzyny Surmiak-Domańskiej. Opiekę artystyczną nad projektem objęła Agnieszka Holland. W ręce Ady, mieszkającej w Hamburgu uznanej dziennikarki, trafia tajemnicza przesyłka. To książka ze spisanymi pod pseudonimem wspomnieniami kobiety molestowanej w dzieciństwie przez ojca, z imienną dedykacją dla Ady. Dziennikarka decyduje się na spotkanie z autorką, którą okazuje się jej dawna szkolna koleżanka – Roksana. Razem wyruszają w podróż do miasteczka, gdzie dorastały, aby skonfrontować się z matką Roksany, niemym świadkiem jej dziecięcego piekła. Na miejscu okazuje się jednak, że matka twardo strzeże rodzinnych tajemnic, utrzymując obraz idealnego męża i rodziny. Ada postanawia opisać tę skomplikowaną i intrygującą historię w reportażu, choć dla niej, tak naprawdę, temat Roksany nie jest tym najważniejszym w podróży. Sama też musi rozliczyć się̨ z demonami przeszłości – to one nie pozwalają jej pójść naprzód w relacji z partnerem, z którym jest w zaawansowanej ciąży. Emocje między bohaterkami zagęszczają się, a Adzie coraz trudniej zachować dystans i ocenić, co jest kłamstwem, a co prawdą.

SPRAWDŹ TEŻ: Te serialowe nowości warto obejrzeć we wrześniu. Lista premier i powrotów

(wszystkie opisy pochodzą od dystrybutorów)

Quiz. Najlepsze polskie kryminały z czasów PRL. Jak dobrze pamiętasz te kultowe filmy?

Pytanie 1 z 10
Film „»Anna« i wampir” (1981) jest rekonstrukcją wydarzeń z schwytania polskiego seryjnego mordercy. Którego?
To najdłuższe filmy na świecie! Obejrzysz je wszystkie? | To Się Kręci
Listen on Spreaker.