KLER

i

Autor: Bartosz Mrozowski/Kino Swiat/East News/East News

ZESTAWIENIE

Najbardziej kontrowersyjne polskie filmy w historii kina. Wielkie skandale i mocne historie

2024-05-19 19:41

W historii polskiej kinematografii nie brakuje filmów, które zostały owiane aurą skandalu. Na przestrzeni lat pojawiło się wiele produkcji, które szokowały widzów, a nawet wywołały burzliwą dyskusję społeczną. Oto najbardziej kontrowersyjne polskie filmy.

Kontrowersyjne polskie filmy często są robione z myślą, aby zarobić jak najwięcej. Nie ważne jak się mówi, byle się mówiło. Chociaż pojawiają się w tej kategorii również dobre produkcje, które swoim przekazem zmuszają do myślenia i odważnie nawołują do społecznej dyskusji. Dzisiaj przyjrzymy się polskim filmom, które nieźle namieszały w momencie swojej premiery. Niektóre z nich budzą sporo emocji nawet dzisiaj.

Bez wstydu (2012)

Jedna z głośniejszych produkcji w 2012 roku. Historia opowiada historię rodzeństwa - Anki i Tadka. Jednak brata i siostrę łączy coś więcej niż tylko rodzinne więzy. Ich relacja opiera się na miłości i pożądaniu. Nikt wcześniej nie odważył się tak przełamać tematu tabu, jak zrobił to reżyser Filip Marczewski. To bardzo mocny i odważny film, który wywołał liczne kontrowersje jeszcze przed swoją premierą.

Sonda
Czy powinno się poruszać tematy tabu w polskich filmach?

Plac zabaw (2016)

Praktycznie każdy pokaz filmu kończył się mniejszym lub większym poruszeniem. Ten film pokazuje jak niewinna zabawa przeistacza się w okrucieństwo nie do przyjęcia. Na ekranie oglądamy historię 12-letniej Gabrysi, która w dniu ukończenia szkoły podstawowej planuje wyznać miłość swojemu koledze z klasy. Dziewczyna szantażem zmusza chłopca, aby ten pojawił się w umówionym miejscu. W trakcie rozmowy między dwojgiem dochodzi do nieoczekiwanych i dramatycznych zdarzeń. Film szokował realistycznymi obrazami dziecięcej przemocy, a przez krytyków nazywany był horrorem społecznym.

Matka Joanna od Aniołów (1961)

W chwili wejścia na ekrany kin Matka Joanna od Aniołów została bardzo pozytywnie przyjęta przez krytyków. Pisano, że dzieło Jerzego Kawalerowicza jest wspaniałym gestem sprzeciwu, który pobudza wyobraźnie i zmusza do dyskusji. Inne zdanie na ten temat miało Biuro Episkopatu Polski do Spraw Filmu, Radia, Telewizji i Teatru, zaliczając ten tytuł do filmów niedozwolonych, które wprost lub pośrednio występują przeciwko chrześcijańskim zasadom wiary i obyczajów. Film został oprotestowany nawet przez Watykan. 

Kler (2018)

Jeden z najlepiej oglądanych filmów w Polsce. W ciągu jednego weekendu obejrzało go w kinach prawie milion widzów, a wystarczył tydzień, by liczba wzrosła do prawie 2 milionów. Głośny film stał się tematem licznych kontrowersji. Ze względu na poruszającą tematykę i to, w jaki sposób przedstawiono wizerunek kościoła, wiele kin w Polsce nie wyświetlało filmu Smarzowskiego. Zarzucano twórcom również nieobiektywne i tendencyjne nakreślenie obrazu polskiego duchowieństwa oraz profanacje wartości religijnych. Jak dobrze wiemy, zakazany owoc smakuje najlepiej, więc kontrowersje nie przeszkodziły widzom, aby licznie wybrać się do kina lub obejrzeć produkcję w internecie.

Szamanka (1996)

Dramat psychologiczny z 1996 wzbudził ogromne kontrowersje bardzo odważnymi scenami erotycznymi. Do tego nie brakowało mocnych scen przemocy i według wielu profanował symbole religijne. Aktorka, Iwona Petra, która wcielała się w główną rolę spotkała się również z wielką krytyką. Zarzucano jej brak doświadczenia aktorskiego i angaż w produkcji tylko ze względu na znajomość z reżyserem. Kobieta nie mogła sobie poradzić z presją. Zdiagnozowano u niej depresję, nerwicę i całkowicie zniknęła z życia publicznego.

Stranger Things 4, Skazana, Euforia 2 [NOWOŚCI Netflix, Player, HBO] | ESKA XD - Hotplota #39