Powrót do artykułu
Ślepnąc / Wataha
Fot.: Materiały prasowe
Zobacz następną galerię
Filmy i seriale na podstawie książek - TOP10 Najlepszych adaptacji filmowych wszech czasów!
Filmy i seriale na podstawie książek - TOP10 Najl…

Filmy i seriale na podstawie książek - TOP10 Najlepszych adaptacji filmowych wszech czasów!

Polskie filmy i seriale, które odniosły sukces za granicą. Niektóre tytuły mogą zaskoczyć!

Polskie filmy i seriale, które odniosły sukces za granicą. Niektóre tytuły mogą zaskoczyć!

Ślepnąc od świateł

Polski serial zdobył duże uznanie za granicą. Portal "Variety" umieścił go na liście najlepszych nieanglojęzycznych seriali 2018 roku. Poza tym w europejskim zestawieniu HBO, "Ślepnąc od świateł" uplasował się na 3. miejscu, za "Grą o tron" i "Westworld" Produkcja była pokazywana nawet w USA!

Belfer

Serial "Belfer" został sprzedany do Francji pod tytułem "The Teach" i widzowie mogli oglądać go z francuskim dubbingiem.

WATAHA

Serial został zaprezentowany w kilkunastu krajach, a brytyjska stacja Channel 4 wyemitowała pierwszy sezon serialu w języku angielskim. Polską produkcję nazwano "The Border".

Boże ciało

Ekipa filmowa została uhonorowana dziesięcioma statuetkami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz jedenastoma Orłami, a film znalazł się w ścisłej czołówce utworów nominowanych do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

W ciemności

Film został nagrodzony trzema Orłami za zdjęcia Dylewskiej oraz role Więckiewicza i Kingi Preis (ekranowej żony Sochy), a także ośmioma statuetkami w konkursie głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (w tym dla najlepszego filmu). W ciemności cieszył się również powodzeniem w Stanach Zjednoczonych, wchodząc do ścisłej czołówki filmów nominowanych do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Człowiek z marmuru

Człowiek z marmuru trafił na Festiwal Filmowy w Cannes, na którym po pokazie poza konkursem otrzymał nagrodę FIPRESCI.

Rękopis znaleziony w Saragossie

W Polsce film emitowany był w pełnej wersji trwającej 180 minut. We Francji i w Stanach Zjednoczonych film został skrócony odpowiednio do 152 i 125 minut. W latach dziewięćdziesiątych wielkie gwiazdy: Jerry Garcia, Martin Scorsese i Francis Ford Coppola sfinansowali zrekonstruowanie oryginalnej kopii filmu, który ukazał się w standardzie VHS oraz DVD w 2001.

Ida

W Stanach Zjednoczonych powszechnie chwalono film za aktorstwo oraz styl wizualny. Tam też Ida otrzymała – jako pierwszy w historii pełnometrażowy polski film – Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Spośród innych prestiżowych wyróżnień Ida zdobyła także sześć Europejskich Nagród Filmowych (w tym dla najlepszego filmu) oraz nagrodę FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.

Zimna wojna

Na Festiwalu Filmowym w Cannes Pawlikowski odebrał statuetkę dla najlepszego reżysera, a film otrzymał pięć Europejskich Nagród Filmowych (dla najlepszego filmu, za scenariusz, reżyserię, montaż oraz rolę Kulig). Zimna wojna była również trzykrotnie nominowana do Oscara (dla filmu nieanglojęzycznego, za najlepszą reżyserię i najlepsze zdjęcia).

Powidoki

We wrześniu 2016 film miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, gdzie pokazywany był w sekcji „Mistrzowie”. 28 września 2016 polska Komisja Oscarowa postanowiła zgłosić Powidoki jako polskiego kandydata do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego

Leon Pietrzak
email