Jerzy Stuhr nie żyje. Przypominamy jego najlepsze role

i

Autor: JACEK DOMINSKI/REPORTER; kadr z filmu "Seksmisja" Jerzy Stuhr nie żyje. Przypominamy jego najlepsze role

Wybitny aktor miał 77 lat

Jerzy Stuhr nie żyje. Przypominamy jego najlepsze role

2024-07-09 12:13

Jerzy Stuhr to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, który spełniał się również jako reżyser i scenarzysta. Zmarł w wieku 77 lat w wyniku nawrotu choroby nowotworowej, a informację o jego śmierci potwierdził syn, Maciej Stuhr. By upamiętnić tego wielkiego aktora, przypominamy najważniejsze i najlepsze produkcje z jego udziałem.

Jerzy Stuhr nie żyje. Wybitny aktor miał 77 lat

Jerzy Stuhr od lat zmagał się z rakiem krtani (pierwsze medialne doniesienia o jego chorobie pojawiły się w 2011 r.) i choć udało mu się pokonać chorobę, przed kilkoma laty nastąpił nawrót. 9 lipca 2024 roku pojawiła się informacja o śmierci aktora, którą w rozmowie z serwisem Onet.pl potwierdził jego syn Maciej.

Jerzy Stuhr – najlepsze filmy z jego udziałem

Jerzy Stuhr debiutował przed kamerą w latach ’70 filmem “Trzecia część nocy” Andrzeja Żuławskiego. Na przestrzeni lat zagrał w wielu cenionych produkcjach, jak choćby “Kajman”, “Wodzirej”, “Matka swojej matki” i „Persona non grata”. Często współpracował z Juliuszem Machulskim i Krzysztofem Kieślowskim – z pierwszym z nich nakręcił m.in. “Kingsajz”, “Seksmisję” i obu “Kilerów”, z drugim zaś “Spokój”, “Amatora”, “Dekalog X” i “Trzy kolory: Biały”. Jerzy Stuhr był też aktorem dubbingowym i użyczył swego głosu m.in. w “Shreku” (jako osioł), “Królu lwie” (jako Rafiki) i “Smerfach” (jako Gargamel).

Jerzy Stuhr był też reżyserem. Jakie filmy nakręcił?

Jerzy Stuhr spełniał się zarówno przed, jak i za kamerą. Reżyserski debiut zaliczył w połowie lat ’90 filmem “Spis cudzołożnic” na podstawie książki Jerzego Pilcha. Później nakręcił m.in. “Historie miłosne” (docenione na festiwalu w Wenecji), “Tydzień z życia mężczyzny, “Pogoda na jutro”, “Korowód” i “Obywatel”.

SPRAWDŹ TEŻ: Polscy aktorzy, którzy mają szansę zostać gwiazdami Hollywood

“Kiler” czy “Chłopaki nie płaczą”? Rozpoznaj film po cytacie!

Pytanie 1 z 10
Jestem synem króla sedesów. To wysoko postawiona poprzeczka.
“Kiler” czy “Chłopaki nie płaczą”? Rozpoznaj film po cytacie!
10 aktorów, o których nie wiedzieliście, że są muzykami | To Się Kręci #35
Listen on Spreaker.