Izabella Cywińska nie żyje

i

Autor: Katarzyna Chmura-Cegielkowska/East News

Wiadomości

Izabella Cywińska nie żyje. Słynna reżyserka miała 88 lat

2023-12-24 9:17

Izabella Cywińska zmarła 23 grudnia 2023 roku. Wybitną reżyserkę pożegnał w mediach społecznościowych m.in. krytyk i dziennikarz Łukasz Maciejewski.

Maria Izabella Cywińska-Michałowska urodziła się 25 marca 1935 roku we Lwowie. Była polską reżyserką teatralną i filmową, a także krytyczką filmową. W latach od 1970 do 1973 roku pełniła funkcję dyrektora Teatru imienia Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, natomiast w latach 1973–1989 była dyrektorką Teatru Nowego w Poznaniu. W latach 1989–1991 piastowała funkcję ministra kultury i sztuki, a w latach 2008–2011 dyrektora artystycznego Teatru Ateneum w Warszawie. Była Ministrem Kultury i Sztuki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego w latach 1989–1991.

Nie żyje Maciej Damięcki. Aktor "M jak miłość" miał 79 lat

„Iza, Izabella Cywińska. Wigilia, taki czas, że się do siebie dzwoni. Telefon do Izy. Wspomniałem nawet: jeszcze do Izy muszę zadzwonić. W wiadomości Piotra Kruszyczyńskiego przeczytałem, że nie odbierze. Pokrzepiające może to tylko, że doczekała jeszcze zmian, ona, minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, doczekała w Polsce zmian, a na tym tak bardzo jej zależało. Zniknęła z mediów dobre parę lat temu, z teatru jeszcze wcześniej. Ona, najaktywniejsza dziewczyna, jaką znałem. Pomysły wyprzedzały nawet czasami refleksję, były kompulsywne, a miała ich zawsze sporo. I teatr, i telewizja, i film. Żal niektórych projektów Izy, w które byłem wtajemniczony, a wydawały się świetne – filmowa opowieść o Stawisku w czasie wojny, albo scenariusz z rolą dla Stenki napisany wspólnie z Hanną Krall. To był czas, kiedy kontaktowaliśmy się bardzo często, mejle prawie codziennie, rozmowy, porady. Bliskość, ale szorstka, intelektualna, Iza pozwalała się zbliżyć tylko na parę kroków, na dystans. I to również było w niej ważne” – napisał na Facebooku Łukasz Maciejewski.

Izabella Cywińska zasłynęła jako reżyserka Teatru Telewizji, z którym była związana od 1968 roku. Na małym ekranie zrealizowała szereg produkcji, w tym adaptacje takie jak „Ciemności kryją ziemię” według Jerzego Andrzejewskiego (1986) oraz dwa spektakle oparte na prozie Wiesława Myśliwskiego: „Drzewo” (1998) i „Dotknięcia” (2001).