Chcecie obejrzeć dobry film psychologiczny i nie wiecie co wybrać? Postanowiliśmy przygotować listę kilku absolutnych klasyków tego gatunku. W naszym rankingu znajdzie zarówno pozycje zagraniczne jak i polskie.
Kto czasami nie ma ochoty zrobić sobie przerwy od komedii romantycznych, kina akcji, ulubionego serialu i obejrzeć coś bardziej wymagającego? No właśnie, dobry film psychologiczny to doskonałe rozwiązanie i odskocznia od zalewającego nas banału. W filmach tego gatunku uruchomimy nasze szare komórki, znajdziemy miejsce na refleksję i analizę. Po obejrzeniu dobrego filmu psychologicznego mamy poczucie, że zrobiliśmy coś ambitnego, coś co może nam się przydać w życiu codziennym, coś czym chętnie podzielimy się ze znajomymi. Poniżej przedstawiamy kilka klasyków tego gatunku - pozycje zagraniczne i polskie.
Seriale dla młodzieży: miłość, dojrzewanie, perypetie szkolne i życiowe nastolatków
Film psychologiczny: Przypadek (Kieślowski)
Dramat psychologiczny w reżyserii Krzysztofa Kieslowskiego powstał w 1981, ale przez stan wojenny do kin trafił sześć lat później. Film opisuje historię Witka Długosza, studenta medycyny, którego poznajemy w momencie, gdy umiera jego ojciec. Moment, w którym Witek usiłuje zdążyć na pociąg do Warszawy, staje się kluczowy dla dalszej akcji. Widzimy trzy wersje, warianty losów, które zależne są od tej jednej chwili. W głównej roli niezawodny Bogusław Linda.
Film psychologiczny: Requiem dla snu (Aronofsky)
Uwaga: po obejrzeniu tego filmu nic w waszym życiu nie będzie takie same. Akcja rozgrywa się w jednej z nowojorskich dzielnic. Reżyser przedstawia historię trojga młodych ludzi i starszej kobiety, którzy z powodu samotności, zagubienia i ślepej pogoni za marzeniami, popadają w nałogi współczesnego świata. Produkcja dla ludzi o mocnych nerwach.
Film psychologiczny: Lot nad kukułczym gniazdem (Forman)
Adaptacja książki Kena Keseya pod tym samym tytułem wydanej w roku 1962. Film przedstawia historię złodzieja, szulera i chuligana (Jack Nicholson) który, by uniknąć więzienia, udaje wariata. Trafia do szpitala dla psychicznie chorych, gdzie nad pacjentami czuwa zimna siostra Ratched. Film otrzymał aż 5 Oscarów.
Film psychologiczny: Lokator (Polański)
Paryż. Trelkovsky, główny bohater, Polak z francuskim obywatelstwem (w tej roli sam Roman Polański) zmienia miejsce zamieszkania i wprowadza się do nowego mieszkania. Jak się okazuje poprzednia lokatorka z nowo wynajętego mieszkania popełniła samobójstwo. Trelkovsky, mimo swojej przyjaznej postawy wobec sąsiadów spotyka się z ich niechęcią. Nie wiedzie mu się również z nową poznaną dziewczyną. Zaczyna popadać w obłęd...
Film psychologiczny: Zawrót głowy (Hitchcock)
W rolach głównych James Stewart i Kim Novak. Reżyseria - mistrz suspensu. John „Scottie” Ferguson, prywatny detektyw, dostaje od dawnego kolegi zlecenie śledzenia jego żony, aby zbadać przyczyny jej niepokojącego zachowania. Mężczyzna poznaje Madeleine Elster i zakochuje się w niej. Kobieta wyznaje mu, że jest na granicy obłędu i ma myśli samobójcze. Jeden z najlepszych filmów w historii kina.
Film psychologiczny: Stroszek (Herzog)
Bruno wychodzi z więzienia, do którego trafił za rozboje spowodowane m.in. nadużywaniem alkoholu. Nie może się odnaleźć w nowej rzeczywistości, a koleje losu sprawiają, że wyjeżdża z RFN do USA. Tam rozpoczyna nowe życie, które jak się okazuje niewiele różni się od tego, które zostawił w Berlinie.