Michał Szpak

i

Autor: AKPA

Drag Me Out

„Czas na show. Drag Me Out”. Znamy jurorów nowego programu

2024-01-29 12:06

Nowy program „Czas na show. Drag Me Out” pojawi się już w wiosennej ramówce TVN. Produkcja potwierdziła skład jurorski nowego show. Czego mogą spodziewać się widzowie? Czym jest kultura i sztuka Drag?

„Czas na show. Drag Me Out” to program wielu kolorów, brokatu i wspaniałej zabawy. Sześciu odważnych ze sfery show-biznesu będzie musiała wykazać się otwartością i odrobiną szaleństwa oraz odkryć w sobie wewnętrzną diwę i królową. Taki opis programu widnieje na platformie „Player”. Produkcja podała również nazwiska jurorów, którzy będą oceniali niecodzienne występy gwiazd.

Michał Szpak zdecyduje się na korektę płci? "Część mnie bardzo się do tego wyrywa"

Jurorzy „Czas na show. Drag Me Out”

Z oficjalnych informacji wynika, że w skład jurorów „Drag Me Out” wejdą: Anna Mucha, Andrzej Seweryn oraz Michał Szpak. Prowadzącą program została Mery Spolsky. „Czas na show. Drag Me Out” to pierwszy tego typu program w Polskiej telewizji. Gwiazdy będą przygotowywać się do swoich występów pod okiem zawodowych drag queen. „Wprowadzamy program, który otwiera drzwi do spektakularnego świata kultury Drag. Świata będącego formą sztuki: ekspresyjnej, wyrazistej, barwnej i inkluzywnej” - zapowiedziała show dyrektorka kanału - Lidia Kazen. „To będzie taki zastrzyk świeżości to raz, a dwa, jednak opowiadanie o czymś, co jest częścią kultury świata, to jest dla mnie coś fantastycznego, bo rozszerzenie tolerancji w Polsce jest bardzo ważne dla mnie” - mówił Michał Szpak w „Dzień dobry TVN”. Aktorka Anna Mucha przyznała się również w popularnej śniadaniówce, że o swoim udziale w nowym programie wie od dłuższego czasu: „Ja czekałam na ten program od kilku lat. Szczerze mówiąc jak dostałam telefon z pytaniem czy nie chciałabym usiąść i zająć fotel jurorski, to moja ekscytacja już jest w tej chwili tak duża, że ja się nie mogę doczekać aż pokażemy państwu o co chodzi w drag queenie”. „Przyszedł czas na to, żebyśmy pokazali inną twarz naszego społeczeństwa, naszego świata, jesteśmy już naprawdę inni niż 20 lat temu. Myślę, że to jest bardzo piękna inicjatywa stacji, jestem szczęśliwy i dumny, że w towarzystwie Ani i Michała będę oceniać pracę” - dodał w rozmowie Andrzej Seweryn. Pierwszy odcinek „Czas na show. Drag Me Out” zostanie wyemitowany na wiosnę 2024 roku.

Drag Queen - kim są?

Drag Queen to w dosłownym tłumaczeniu „królowa w przebraniu przeciwnej płci”. Jest to również określenie postaci scenicznej i wizerunku, który kreowany jest przez artystów, na postacie kobiecie. Charakterystyczne dla kultury Drag są kolory, efektowne stylizacje i wyraziste makijaże. Najczęściej artystami są mężczyźni, ale kobiety, które wcielają się w mężczyzn, również mają swoje miejsce w kulturze Drag. Taki rodzaj sztuki w wykonaniu kobiet, nosi miano „Drag King”. Termin „Drag Queen” został użyty po raz pierwszy w USA w latach 20. i 30. XX wieku. Chociaż ten rodzaj sztuki spopularyzowano dopiero w XX wieku, warto wiedzieć, że mężczyźni odgrywali role kobiece już w starożytnym i XVII-wiecznym teatrze europejskim. Drag Queen wpisują się w kulturę i społeczność LGBT.

Kim Lee nie żyje! Co się stało polskiej drag queen?

Pierwszym polskim filmem z udziałem Drag Queen było „Piętro wyżej” z 1937 roku. Eugeniusz Bodo wcielił się wówczas w rolę Mae West i zaśpiewał piosenkę „Sex appeal”. Wiele osób myli artystów z kręgu Drag z transwestytami. Często mężczyźni, którzy występują pod przebraniem kobiety, nie są nawet związani ze środowiskiem LGBT. Forma sztuki Drag jest więc niczym innym, jak sztuką sceniczną, a przebrani mężczyźni nie różnią się od tych, którzy przebierają się w inne postacie na deskach klasycznego teatru i są po prostu aktorami.

Drag Me Out