Czarny

2010-12-08 22:00
Foto
Autor: eska.pl/cinema Ilustracja zastępcza

Najbardziej kontrowersyjny polski film roku

Czarny to pseudonim ok. 30 letniego mężczyzny. Przyjeżdża on po kilkunastu latach nieobecności do swojej rodzinnej wsi z dużego miasta, gdzie pracuje na dobrze płatnym stanowisku. Wyjechał zaraz po ukończeniu szkoły średniej. Wyjazd związany był z przeżyciami młodego wówczas Czarnego, po tym jak jego matka załamała się nerwowo po odejściu ojca do innej kobiety i gdy w tajemniczych okolicznościach ojciec popełnił samobójstwo.

Czarny chce odpocząć od intensywnej pracy w wielkim mieście i skupić

...
się na dokończeniu zarzuconej kiedyś pracy doktorskiej. Już w pierwszy dzień poznaje kilkunastoletnią dziewczynę, Olę, która podaje się za jego przyrodnia siostrę. Twierdzi, że to z jej matką jego ojciec miał dziecko. I ona właśnie jest tym dzieckiem. Początkowo Czarny nie chce w to uwierzyć, ale stopniowo zaczyna odczuwać potrzebę odszukania prawdy.

Czarny naprawia stary motocykl i przypomina sobie stare kąty. Zaczyna coraz częściej spotykać się z Olą. Zbliżają się do siebie, co zaczyna bulwersować małomiasteczkową społeczność. Matka Oli jest osobą bardzo bogobojną we własnym mniemaniu, co nie przeszkadza jej spotykać się w celach seksualnych z miejscowym proboszczem.

Solą w oku matki i babci Oli jest jej brak ogłady i bunt, symbolizowany ucieczką w świat książek antykatolicki, a zwłaszcza "Biblii Szatana". Gdy matka odnajduje ta książkę w pokoju Oli, jest zszokowana. Prosi proboszcza o pomoc, bo boi się, że jej córka wpadła w szpony sekty satanistycznej. Do tego zwymyślała jej i dziwnie się zachowywała. Proboszcz stwierdza, że dziewczyna może być opętana i należy wezwać egzorcystę.


Czarny (obyczajowy, Polska, 2010, 105 min)
premiera: 10 grudnia 2010

scenariusz i reżyseria: Dominik Matwiejczyk
obsada: Michał Żurawski, Maria Niklińska, Mateusz Damięcki, Marta Klubowicz
NAJNOWSZE