Drukarka 3D

i

Autor: lppicture/CC0/pixabay.com

UKW pomaga medykom. Na uczelni tworzą przy pomocy technologii 3D

2020-04-14 12:03

Pracownicy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy tworzą niezbędnych dla medyków elementy zabezpieczenia przed koronawirusem. Używają do tego technologii druku 3D.

Uczelnia współpracuje ze szpitalem MSWiA w Bydgoszczy, Regionalnym Specjalistycznym Szpitalem Specjalistycznym w Grudziądzu i Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Pracownicy UKW wytwarzają:

- przyłbice ochronne wg autorskiego projektu Zbigniewa Szczepańskiego - przekazywane są Pogotowiu Ratunkowemu w Bydgoszczy;
- adaptery do masek do nurkowania oferowanych przez Decathlon, dzięki czemu po wstawieniu filtra DAR, maski mogą być używane w ratownictwie medycznym;
- adaptery do masek ochronnych 3M (w miejscu montażu filtrów dodawane są adaptery, dzięki czemu można instalować filtry. Dodatkowo wydrukowane zostały zaślepki do kanału filtra, tak aby można było używać tych masek z użyciem tylko jednego filtra).

Uczelnia współpracuje ze szpitalem w Grudziądzu, gdzie zostały dostarczone prototypy zmodyfikowanej maseczki na nos i usta, według projektu Zbigniewa Szczepańskiego.

UKW kupił dziesięć nowych drukarek 3D, które są przeznaczone do wydruku sprzętu dla służby zdrowia. Jak informuje uczelnia, pracownicy Instytutu Informatyki opracowali system, dzięki któremu można zdalnie sterować farmą drukarek 3D - pozostaje wtedy wizyta jednej osoby raz na dzień, aby zdjąć ze stołu roboczego gotowe wydruki i zainstalować nową szpulę z materiałem.

Na prośbę szpitala MSWiA uczelnia dostarczyła 1000 sterylizowanych zestawów sztućców jednorazowych. Jest też zapotrzebowanie na inne nietypowe elementy do wydruku w technologii 3D, jak np. specjalistyczne kontenery do leków oraz jednorazowe pojemniki uniwersalne, pracownicy UKW zajęli się ich projektowaniem i przygotowaniem do drukowania.