szpital

i

Autor: pixabay Zdjęcie poglądowe

Rektor UMK wycofuje się z pomysłu fuzji bydgoskich szpitali! Jurasz i Biziel nie będą połączone

2023-02-02 9:01

Stop likwidacji Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy – te hasła wykrzykiwali mieszkańcy miasta w zeszłym roku. We wrześniu, posłowie PiS przekazali mieszkańcom dobrą wiadomość – fuzja placówek została zablokowana. Wszystko za sprawą projektu ustawy o medycynie laboratoryjnej. Przyszłość pomysłu stała nadal pod znakiem zapytania. W poniedziałek, 30 stycznia w końcu pojawiła się oficjalna informacja. Szpitale nie zostaną połączone! Rektor UMK Wycofał się z pomysłu.

W poniedziałek, 30 stycznia prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK w Toruniu, poinformował, że zawiesza projekt połączenia szpitali im. Jurasza i Biziela w Bydgoszczy.

- Pozytywna opinia Rady Collegium Medicum UMK o projekcie formalno- prawnego połączenia Szpitali Uniwersyteckich i utworzenia Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Collegium Medicum w Bydgoszczy utwierdziła mnie w przekonaniu, że działania podjęte w celu poprawy sytuacji (w tym w szczególności sytuacji finansowej) uniwersyteckiej bazy klinicznej w Bydgoszczy były słuszne. Biorąc jednak pod uwagę deklaracje dyrekcji i kadry obu placówek dotyczące zintensyfikowania działań skierowanych na poprawę ich sytuacji, jak również realność tych planów, zdecydowałem o zawieszeniu projektu połączenia Szpitali Uniwersyteckich – czytamy w oświadczeniu.

Retro Karawana dla WOŚP. Wyjątkowa parada ulicami Bydgoszczy i regionu

O planie połączenia szpitali Jurasza i Biziela zrobiło się głośno w zeszłym roku. Obie placówki podlegały do tej pory Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu. Natomiast ich fuzja miała m.in. rozwiązać problemy finansowe.

Pomysł od razu nie spodobał się wielu bydgoszczanom. Fuzji nie chciały też władze krajowe i samorządowe, które w tej sprawie mówiły jednym głosem – „to niebezpieczny pomysł”. W tej sprawie pojawiła się również zgodna opinia Sejmowej Komisji Zdrowia, która podała wprost, że połączenie placówek pogorszy bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców miasta i województwa.

We wrześniu, bydgoscy posłowie PiS – Łukasz Schreiber i Tomasz Latos przekazali mieszkańcom dobre wieści. Sejm przyjął wówczas poprawkę do projektu ustawy o medycynie laboratoryjnej. Zgodnie z jej założeniem - likwidacja lub połączenie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, którego podmiotem tworzącym jest uczelnia medyczna (w tym przypadku Szpitali Uniwersyteckich Jurasza i Biziela) będzie wymagała zgody Ministra Zdrowia oraz Ministra Edukacji i Nauki.

To jednak nadal nie przesądziło o „zablokowaniu” projektu rektora UMK. Aż do teraz, gdy o zawieszeniu planów poinformowała toruńska uczelnia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE