białoruski pociąg

i

Autor: pixabay

Obywatele tych państw powinni opuścić Białoruś. Władze wydały komunikat

2023-02-15 15:12

Francja, Niemcy i Kanada rekomendują swoim obywatelom opuszczenie Białorusi. Jest to związane z zamknięciem przez Polskę przejścia granicznego Bobrowniki-Berestowica i możliwymi dalszymi utrudnieniami.

Rekomendacje władz Francji, Niemiec i Kanady to aktualizacja dotychczasowych zaleceń, związanych z trwającą od lutego ubiegłego roku agresją Rosji na Ukrainę.

Francuskie MSZ w poniedziałek rekomendowało swoim obywatelom „bezzwłoczne opuszczenie kraju drogą lądową przez przejścia graniczne z Litwą, Polską lub Łotwą”. W komunikacie zaznaczono, że granice z Litwą i Łotwą są otwarte, jednak na granicy z Polską działa tylko jedno przejście (dla samochodów osobowych)– w Brześciu.

- W związku z ofensywą zbrojną Rosji na Ukrainę i zamknięciem przestrzeni powietrznej Białorusi z państwami UE jakiekolwiek podróże na Białoruś pozostają niewskazane – wskazał resort dyplomacji.

Piękna mielczanka tańczy na karnawale w Rio de Janeiro

Rekomendacje podobnej treści opublikowały władze Niemiec i Kanady.

- Wszystkie przejścia graniczne z Ukrainą oraz polskie przejście Kuźnica-Bruzgi są zamknięte. Przejście Bobrowniki-Berestowica na polskiej granicy jest zamknięte od 10 lutego od godz. 12. Nie można wykluczyć dalszych krótkoterminowych zamknięć (innych przejść). Na granicach z Litwą, Polską i Łotwą możliwe są dodatkowe kontrole – podano w komunikacie niemieckim.

Poprzednie rekomendacje Francja i Niemcy wydawały - odpowiednio - w kwietniu i marcu 2022 r. Kanada opublikowała nową wersję rekomendacji jeszcze 10 lutego, w dniu zamknięcia przejścia w Bobrownikach.

9 lutego Polska zapowiedziała zamknięcie „z uwagi na interes bezpieczeństwa państwa” przejścia granicznego w Bobrownikach, ostatniego działającego w obwodzie grodzieńskim. Dzień wcześniej białoruski sąd w Grodnie skazał na 8 lat kolonii karnej działacza polskiej mniejszości i dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE