Księżyc

i

Autor: pexels, zdjęcie ilustracyjne

ciekawostki

Kiedy jest najkrótszy dzień w roku 2023? Będzie krótszy niż twój dyżur w pracy!

2023-12-10 11:17

Po przesileniu letnim dni coraz szybciej stają się krótsze. Następnie - po zmianie czasu z letniego na zimowy, słońce zachodzi momentalnie znacznie szybciej. W listopadzie słońce dzieje się to już po godz. 16.00. W grudniu będzie zdecydowanie gorzej, a ciemno na zewnątrz zrobi się już tuż po 15.00. Kiedy więc nastąpi przesilenie zimowe i Ile będzie trwał najkrótszy dzień w 2023 roku? Mamy odpowiedzi na te pytania.

Najkrótszy dzień w roku i przesilenie zimowe 2023

Najkrótszy dzień w roku ma różne daty. W 2022, tak jak i w 2021, miał on miejsce 21 grudnia – czyli dokładnie w tym samym terminie, kiedy zaczęła się astronomiczna zima. Najkrótszy dzień w roku niesie za sobą dodatkowe konsekwencje - 21 grudnia 2022 roku wypadła również najdłuższa noc w roku.

Kiedy jest najkrótszy dzień w roku 2023? Ile będzie trwał dzień, a ile noc?

Za przesilenie zimowe uznaje się moment, w którym słońce zajmuje miejsce w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca. Jest to także początek astronomicznej zimy i najkrótszy dzień w roku, więc w minionym roku również przeżyliśmy je 21 grudnia. Najkrótszy dzień w 2023 roku będzie 22 grudnia - w piątek. Dokładnie tak samo, jak przesilenie zimowe.

Według szacunków dzień 22 grudnia ma trwać tylko 7 godzin i 39 minut. To krócej niż nasza 8-godzinna zmiana w pracy. Noc natomiast będzie trwała ponad 16 godzin.

Ile trwał najkrótszy dzień w 2022 roku? Ile godzin miała najdłuższa noc w roku?

Długość najkrótszego dnia liczy się od wschodu do zachodu Słońca. Różniła się ona nieco w zależności od regionu Polski. Przykładowo:

  • w Jastrzębiej Górze (północ Polski) słońce wzeszło o 08:08 i zaszło o 15:20, czyli najkrótszy dzień trwał 7 godzin i 12 minut, a najdłuższa noc 16 godzin i 48 minut
  • w Ustrzykach Górnych (południe Polski) słońce wzeszło o 07:20 i zaszło o 15:32, czyli najkrótszy dzień trwał 8 godzin i 12 minut, a najdłuższa noc 15 godzin i 48 minut

Średnio jednak dzień trwał ok. 7 i pół godziny - najkrócej nad morzem, a najdłużej w górach. Co za tym idzie, najdłuższa noc w roku trwała około 16,5 godziny!

Najkrótszy i najdłuższy dzień w roku. O której godzinie mamy wschód i zachód słońca?

Najdłuższy dzień w roku 2023 miał miejsce 21 czerwca. Dzień wówczas średnio trwał 16 godzin i 46 minut. Było to tak zwane przesilenie letnie. W czerwcu tego roku słońce wschodziło w okolicy godziny 4:18, a zachodziło ok. 20:49. Słońce najdłużej utrzymywało się natomiast w lipcu. Zachód słońca miał miejsce w okolicy godz. 21:02.

Dla porównania - w listopadzie ubiegłego roku (po zmianie czasu z letniego na zimowy) słońce zachodziło już około godziny 16:09, a wchodziło około godz. 6:28. W grudniu natomiast słońce wschodziło ok. godziny 7.20, a zachodziło - uwaga… już o 15.29.

Ile jest najkrótszych dni w roku?

Najkrótszy dzień w roku roku, jest wyłącznie jeden. Tak jak już wspomnieliśmy, ma on jednak różne daty. Dlaczego tak jest? Dzieje się to z powodu długości roku słonecznego. Jest to około 365 dni, 5 godzin i 49 minut.

Policjanci eskortowali jelenia w drodze do lasu

Czym jest przesilenie zimowe?

Przesilenie zimowe, w tradycji słowiańskiej było wesołym świętem ku czci "odradzającego się" Słońca i zwycięstwa światła nad ciemnością. Tego dnia obchodzono Szczodre Gody zwane również Szczodruszką.

Następnie, datę tę w czasach obowiązywania kalendarza juliańskiego przeniesiono na 25 grudnia. Zapożyczyli ją chrześcijanie, umownie ustanawiając, że będzie to dzień upamiętniający urodziny Chrystusa.

Pierwsi Chrześcijanie nie przywiązywali większej wagi do ustalenia najważniejszych dat z życia Jezusa. Dopiero później przejęli oni święto przesilenia zimowego, które było obrzędem pogańskim, dodając tej dacie chrześcijańskiej otoczki. Dzień 25 grudnia stał się zatem dniem Bożego Narodzenia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE