Drony w walce z COVID-19. W operacji w Warszawie wzięła udział bydgoska uczelnia

2020-05-04 17:58
UTP
Autor: Alexandra_Koch /CC0/pixabay.com

Dron w walce z Covid-19. Po raz pierwszy w Polsce bezzałogowiec przetransportował próbki medyczne między szpitalami w Warszawie. W operacji wzięli udział pracownicy i studenci Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Do tej skomplikowanej operacji doszło w Warszawie. Dron podczas lotu automatycznego przetransportował próbki medyczne na rzecz walki z koronawirusem.

W tym przełomowym osiągnięciu brali udział przedstawiciele bydgoskiej uczelni - pracownicy Wydział Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki, Wydział Inżynierii Mechanicznej UTP w Bydgoszczy i studenci z Koło Naukowe SONDA UTP zaangażowani w rozwój technologii bezzałogowych.

Jak dron może pomóc podczas epidemii koronawirusa?

Jak informuje uczelnia, dron został opracowany z myślą o transporcie pilnych przesyłek w miastach, w tym przesyłek medycznych takich, jak krew, leki i próbki do badań. Dronoid posiada specjalne zabezpieczenie pojemnika cargo przed otwarciem go przez osoby postronne. Lot został zrealizowany pomiędzy szpitalem MSWiA przy ul. Wołoskiej a Centralnym Szpitalem Klinicznym UCK WUM przy ul. Banacha.

W całej operacji zostały wykonane dwa loty. Pierwszy testowy na trasie ze szpitala Banacha do Szpitala MSWiA i drugi powrotny już z właściwym ładunkiem. Franciszek Bromberek, rzecznik UTP w Bydgoszczy informuje:

Dron może zdecydowanie szybciej przemieszczać się w terenach gęsto zaludnionych, nieść szybciej pomoc. Cała operacja zakończyła się pomyślnie. Dron dotarł na miejsce w wyznaczonym czasie. To rokuje na przyszłość, jeśli chodzi o wykorzystanie dronów do takich celów.

Od kilku lat bydgoski uniwersytet uczy studentów programowania i konstrukcji dronów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE