atrakcje

Diabelski Kamień zobacz w trójwymiarze! To na niego wdrapał się św. Wojciech przed chrztem Polski [GALERIA, WIDEO]

2024-04-18 14:53

Wokół wielkiego głazu narzutowego, pomnika przyrody, który można podziwiać na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego, narosły legendy. Ogromny kamień jawi się jako tajemniczy, albo wręcz magiczny, a jego los niezbadany. Jedni posądzają go o konszachty z diabłem, inni używają do ubarwienia opowieści o kazaniu, jakie wygłaszał św. Wojciech, zanim Mieszko I przyjął chrzest. Teraz tę turystyczną atrakcję mamy na wyciągnięcie ręki i to w trójwymiarze - na ekranach komputerów czy telefonów.

Kamień świętego Wojciecha

Miejscowi mówią na niego Kamień świętego Wojciecha, a to z powodu jednej z legend, którą sobie od pokoleń opowiadają: głosi, że święty Wojciech przemawiał właśnie tego miejsca podczas swojej misji chrystianizacyjnej w Prusach, miał się wdrapać na głaz w 997 r., by wygłosić kazanie. 

Diabelski Kamień

Są jednak i tacy, którzy ogromny głaz nazywają Diabelskim Kamieniem. To dlatego, że bohaterem innej opowieści jest sam diabeł. Ponoć przenosił ten głaz, aby użyć go do zablokowania nurtu rzeki Wdy, ale nie zdołał tego dokonać przed świtem i musiał go zostawić w tym miejscu, kilkaset metrów od rzeki.

Gigantyczny głaz ponoć pamięta czasy św. Wojciecha

Co do jednego nie ma wątpliwości: granitowy głaz narzutowy to turystyczna atrakcja w województwie kujawsko-pomorskim. Znajduje się około 500 m od przystanku kolejowego w Leosi, niewielkiej osady leśnej, tuż obok południowej granicy Wdeckiego Parku Krajobrazowego. To trzeci co do wielkości taki głaz w Polsce. Jest pomnikiem przyrody nieożywionej. Ma 8,8 m szerokości, 3,8 m wysokości, jego obwód to 24,5 m.

Oczywiście warto pojechać do województwa kujawsko-pomorskiego, by zobaczyć legendarny kamień. Wcześniej można jednak dokładnie zobaczyć go dzięki trójwymiarowemu filmowi. Przygotowali go pracownicy Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

To trzeci co do wielkości głaz narzutowy w Polsce

 - Teraz, dzięki opracowaniu fotogrametrycznemu, możemy zaprezentować wam wirtualnie kamień w całej swojej okazałości i jednocześnie zaprosić was do odwiedzenia Leosi, Kamienia św. Wojciecha oraz Wdeckiego Parku Krajobrazowego! - zachęcają.

Giełda płytowa w Bydgoszczy przyciągnęła tłumy