Samolot bombowy Pe-2 niemal w całości! Można obejrzeć go z bliska [ZDJĘCIA]

2020-11-20 6:00 agada

Radziecki samolot bombowy Pe-2 można oglądać już niemal w całej okazałości! Wrak został złożony z dwóch maszyn, które rozbiły się na terytorium Polski. Pierwszą odnaleziono nieopodal Wyszogrodu, a drugą znaleziono niedawno w podbraniewskim lesie. Więcej o tym czytaj na ESKA Olsztyn.

Odnaleźli list zakopany ponad 30 lat temu

Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie może pochwalić się niesamowitą ekspozycją. Od niedawna możemy w nim oglądać z bliska radziecki samolot bombowy Pe-2 w niemal całej okazałości! Składa się on z dwóch maszyn, które rozbiły się na terytorium Polski 18 stycznia 1945 r. Pierwsza z nich została wydobyta w 2016 roku ze starorzecza Bzury przez pasjonatów historii z programu „Misja Skarb”. Niestety, nie był to kompletny Pe-2, gdyż eksplorerom nie udało się odnaleźć wszystkich elementów samolotu, który z prędkością ok. 600 km na godzinę uderzył w zamarzniętą ziemię.

Niedawno jednak odnaleziono kolejny zestrzelony w 1945 r. samolot Pe-2. Wytropił go w podbraniewskim lesie Norbert Ogiński "Warmińskiej Grupy Eksploracyjnej". Jednostkę udało się wydobyć również dzięki pomocy twórców programu telewizyjnego „Misja skarb”.

Znaleziona jednostka to Pe-2 nurkujący samolot bombowy produkcji ZSRR z czasów II wojny światowej. Oprócz części samolotu, poszukiwacze odnaleźli część wyposażenia, broń, spadochrony oraz szczątki pilotów. Niektóre z nich są w doskonałym stanie.

- Udało się także ustalić tożsamość członków załogi zestrzelonego nad Braniewem samolotu. Byli to doświadczeni żołnierze, którzy brali udział m.in. w walkach o Stalingrad. - informuje Zdzisław Leszczyński, kierownik Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej.